Rüyada Irmak Görmek, Irmağa Atlamak, Irmakta Balık Tutmak

Rüyada Irmak Görmek

Rüyada ırmak görmek, işlerin iyi gideceğine ve kazancın çoğalacağına işarettir. Irmak görmek, refah ve bolluğa erme işareti olarak ta yorumlanmıştır. Çay ve ırmakta taşlar görmek, rüya sahibinin meşguliyyet ve bahtsızlığına işaret eder. Rüyanızda ırmak görmek veya ırmakta yıkanmak; Sıkıntılı bulunduğunuz durumdan bir tanıdığınız sayesinde kurtulacağınıza, iş hayatınızda başarı şansınızın artacağına işarettir. Zor ve tehlikeli bir pozisyonda olduğunuza, ancak isterseniz de­neyimleriniz sayesinde bu durumdan kurtulacağınıza işarettir.

 • Irmakta boğulmak: Irmakta boğulduğunu gören kimsenin yakında öleceği, çamaşır yıkadığını gören kimsenin ise dînî bir müesseseye yardım ederek sevap kazanacağına işaret vardır.
 • Suyundan içmek: Hayatınızı hiç zorlanmadan rahat ve huzur içinde geçireceğinize işa­rettir.
 • Irmakta yüzmek: Rızkın bolluğuna ve berekete işarettir.
 • Irmak üs­tünden sıçramak: Sıkıntı ve dertlerinizden uzaklaşacağınıza, kötülüğünüzü isteyenleri bozguna uğratacağınıza işarettir.
 • Irmağa girmek: Bilgili ve ye­tenekli insanlarla bir arada bulunacağınıza işarettir.
 • Irmağa düşmek: Bek­lemediğiniz bir olaydan ötürü, içinden çıkılması zor olan, tehlikeli bir duru­ma düşeceğinize işarettir.
 • Cennet ırmakları: Cennetteki süt ırmağı, İslam fıtratına; şarap nehri, Allah sevgisiyle sarhoş olmaya ve haramlardan çok sakınmaya işarettir.

Rüyada Irmağa Atlamak, Düşmek

Rüyada ırmağa atlamak veya büyük bir ırmağa düştüğünüzü görmek, tehlikede bulunduğunuza, ırmakta çabalayarak kurtulduğunuzu görmek, kurtulursanız işlerinizde selamete ereceğinize, başarıya ulaşacağınıza, ırmaktan çıkamadığınızı görmek, ağır bir hastalığa yakalanacağınıza işaret sayılır.

Ruyada Irmakta Balık Tutmak

Irmakta balık tut­tuğunu gören; tedbirli davranır. Böylece helal mal ka­zanır. Büyük bir ırmaktan balık tuttuğunu gören büyük ve ileri ge­len bir aileye mensup zengin bir kadınla evlenir. Bir başka alime göre ırmakta balık tuttuğunu görmek, balık tuttuğunu gören almış olduğu önlemlerden yararlanır ve helal mal kazanır.

ALİMLERE GÖRE: IRAK GÖRMEK

SEYYID SÜLEYMAN EL-HÜYENİ’ye göre: Ağaç ve odunu çok bir vadiye girdiğini gören sahib-i ni’met-i dünya ve celil’ül – kadr bir zât ile müsahib olup ondan hayır ve menfaat görür. Eğer girdiği vadi ağaçsız ve çıplak ise tâbiri aksinedir. Bir vadide gaib olup eseri kalmadığını gören hastalığa düşer.”

Dânyal aleyhisselâm buyurmuştur ki: “Büyük vadi melikin veziri ile tevil olunur. Ağaçlı, çimenli ve sulu bir dereye girdiğini gören ni’­met ve devlete erer. Öyle bir vadide ağaç gölgesinde otu­rup suyundan içtiğini gören rahat ve merzuk olarak imrar-ı hayat eder.”

Kirmanî demiştir ki:Rüyada vadi görmek hac et­mekle tâbir edilir. Kenarları dik, kayalık, çıplak ve kuru bir ırmağa gir­diğini gören dıyk-ı ma’işete ve müşkülâta uğrar, öyle bir dereden çıktığını gören dıyk ve gamdan, müşkülâttan kurtulur. Tüccar ise ticareti artar, fakir ise zengin olur, mal ve ni’meti çoğalır.”

Câfer-i Sadık radıyallahü anh buyurmuştur ki: “Âlem-i menamda vadi ve dere görmek dokuz veçhe ile tâ­bir edilir : Hac, melik, haşmet, mal, ni’met, ticaret, riya­set; zafer ve ilim. Mezrû’ ve güzel bir dereye sahih olduğunu gö­ren ulûvv-i menzilet ve rıf’ate, ehli ve müstahak ise— vezarete nâil olur.”

Abdülgani’ül – Nablusî rahmetullah diyor ki: “Rüya­da vadi ve dere görmek —ağaçlı, çayırlı ve sulu olursa— hayır, bereket, menfaat, devlet ve ikbal ile tâbir olunur —dere kuru, taşlık, ağaçtan ve ottan âri olursa— tâbiri bunun aksinedir. Malik olduğu böyle bir dere­yi sattığını gören elinden ni’meti ve malı zayi’ eder.

Rüyada Irmak Görmenin Psikolojik ve Modern Anlamı

Rüya analizlerinde oldukça tipik simgelerden biri olan ne­hir, içimizdeki yaşam gücünü ve enerjisini; duygusal durumumu­zu ve cinsel isteklerimizi simgeler. Kısacası rüyada gördüğünüz nehir, her bakımdan sizin o anki durumunuzu anlatmaktadır. Do­layısıyla nehirin kurumuş ya da sularının taşmış olması; sakin ya da coşkun akması; sularının berrak ya da bulanık olması, ruh ha­liniz ve yaşam enerjinizin durumuyla ilgili ipuçları verecektir.

Ruyada Dere Gormek

İçinde az bir su akmakta olan küçük bir dere veya su kanalı görmek, eğer topluma ait bir su ise, bütün insanlar için temiz bir yaşama, eğer rüya sahibinin ya da bir başkasının malıysa, sahibi için güzel bir ha­yat ve geçim rahatlığına delalet eder. Evlerin arasından tatlı suyu olan bir derenin aktığını görmek o yörede yaşayan insanların geçim sıkıntısından uzak olmalarına, bolluk ve bere­kete; derenin suyu tuzluysa o bölgede yaşayan insanların zararlı ve kötü şöhret sahibi olduklarına işarettir. Küçük dere ve su yolu, eşlerle tabir olunur. Derelerle ilgili olarak gö­rülebilecek iyi veya kötü her durum eşlerle tabir olunur.

Nehir ve Irmak Rüyaları

Rüyada nehir veya ırmak görmek, iktidarda bulunan büyük bir devlet adamına yorumlanır. Kendisini ırmakta yıkanır görmek, büyük bir kimse tarafında korunma altına alınacağına işarettir. Irmaktan su aldığını görmek, hayra yorumlanmaz. Kendisini nehrin üzerinden atlayarak karşıya geçtiğini görmek, tasa ve kederden kurtulmasına, düşmanına üstün geleceğine işarettir. Nehir görmek genellikle yolculuğa da yorulur.

Nehre girmek, bir devlet hizmetine girmek demektir. Nehrin evinden doğduğunu görmek, çok büyük bir mevkiye getirileceğine veya eğer ticaret yapıyorsa çok para kazanacağına, kendisinin bir nehire dönüştüğünü görmek, devlet kuşunun başına konacağına, belki de bulunduğu yerin en /engin veya en büyük insan olacağına işaret eder.

Nehrin suyu bulanık ise, sıkıntıya, temiz ve berrak ise bolluk ve berekete, nehirden su içtiğini görmek ise, büyük bir yerden yardım geleceğine delil sayılır. Rüyada görülen saf su, temiz ve namuslu ve helâl bir geçime, kirli ve bulanık su ise, haram ve kötülükle elde edilen rızka yorumlanır. Rüyada Fırat, Dicle, Murat gibi memleketimizin büyük ve ünlü nehirlerini görmek, mutlu bir hayata kavuşmaya, bütün aile biteyleri ile birlikte sevinçli ve ferahlı günler yaşamaya İbaret eder.

Ruyada Nehir Görmek

Rüyada görülen nehir, şerefli bir insana delalet eder. Rüyada görülen berrak nehir, salih bir amele, rızka; bulanık bir nehir de kulu cehenneme yaklaştıran kötü amellere delalet eder.

Bu Duaları Kaçırmayın!

BİZİ TAKİP EDİN RÜYANIZI ÜCRETSİZ YORUMLAYALIM: Bizi sosyal medyada takip etmek isterseniz FACEBOOK sayfamız, YOUTUBE kanalımız, ve PINTEREST sayfamıza abone olup bizi oradan takip edebilirsiniz. Rüyalarınızı ücretsiz yorumlatmak için de BURAYA TIKLAYARAK rüya uygulamasını indirip uygulamanın içindeki sayfaların altına yorum olarak yazarsanız rüyanız (kahin) tarafından hemen yorumlanır.


12 thoughts on “Rüyada Irmak Görmek, Irmağa Atlamak, Irmakta Balık Tutmak”

 1. Merhaba hocam, ruyamda Genisligi ve derinligi yaklasik 2 metre irmakta suyun akintisiyle rahat ve cok hareket etmeden yuzuyordum. Su biraz camurlu, ama suyun altinan baktim, gunes isiklari geliyordu ve su temiz diye dusundum

  Reply
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Saygınlığın artmasına, bir yardım almaya, büyük paralar kazanmaya, gelirin çoğalmasına, hayatı disiplinli yaşamaya işarettir…

 2. Rüyamda yemyeşil güzel bir vadide erkek kardeşimle yürüdüğümüzu ve berrak bir ırmak nehir gibi akarsudan suyun aktığını ve erkek kardeşimin eliyle eğilip sudan içtiğini gördüm ve bende elimi yıkadım

  Reply
  • Nur Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Bazı isteklerinizin olacağına, mutluluk ve bereket içinde geçecek bir hayata, belli zaman içinde değişikliklerin olmasına işarettir…

 3. Rüyamda çok güzel aydınlık bir ormanda, berrak bir ırmağın içerisindeydim. Eğilip suyun altında bir yere takılan kocaman bir papağan balığını elimle tutmaya çalışıyordum. Ardından kafamı kaldırdığımda ırmağın su aktığı yere yine epey büyük su yeşili mi, mavi mi olduğu belirsiz cinsi belli olmayan değişik bir kuş giriyor. Papağan gibi ama değil başında uzun tüyleri var. Kuş suya kafasını gömmüş duruyor, sanırım denizde yaşayan bir kuş hiç bilmiyorum. Ardından bir yatak odasının içinden yukarıya doğru tırmanıp geniş bir mağaraya da giriyordum hatırladığım kadarıyla ama içerisinde insanlar vardı ve eğlence mekânındaymışçasına eğleniyorlardı. Bende bakınıyordum. Hikmeti nedir?

  Reply
  • Eda Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Rahat ve bolluk içinde yaşamaya, sağlıklı olmaya, borçtan kurtulmaya, adağınızı yerine getirmenizin gerekli olduğuna işarettir…

 4. Rüyamda çok güzel aydınlık bir ormanda, berrak bir ırmağın içerisindeydim. Eğilip suyun altında bir yere takılan kocaman bir papağan balığını elimle tutmaya çalışıyordum. Ardından kafamı kaldırdığımda ırmağın su aktığı yere yine epey büyük su yeşili mi, mavi mi olduğu belirsiz cinsi belli olmayan değişik bir kuş giriyor. Papağan gibi ama değil başında uzun tüyleri var. Kuş suya kafasını gömmüş duruyor, sanırım denizde yaşayan bir kuş hiç bilmiyorum. Ardından bir yatak odasının içinden yukarıya doğru tırmanıp geniş bir mağaraya da giriyordum hatırladığım kadarıyla ama içerisinde insanlar vardı ve eğlence mekânındaymışçasına eğleniyorlardı. Bende bakınıyordum. Hikmeti nedir?

  Reply
  • Eda Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Yeni bir sosyal çevreye adım atacağınıza, bir kişi sayesinde işlerinizin iyi gitmesine neden olacağına, yeni haberler almaya işarettir…

 5. 1. RÜYA
  Merhabalar: rüyamda balık tutuyorum, su berrak ve yerde ince tabakalı karlı ve kış havasıymış, daha sonra benim bir bayan kuzenim benim yanıma gelip ismimle banada balık ver diyor, bende tevessüm ediyorum ve o benim önümde yürüyor bende onun ardı sıra gidiyorum karşıda ahşaptan yapılma bir kapı görüyorum kaşıya doğru gidiyoruz, kuzenimin üzerinde uzun bir etek var, benimde üzerimde dalgıç kıyafetine benzer bir kıyafet var, mayhoş bir hisle uyandım…

  2.RÜYA
  1 hafta sonra yine aynı kuzenimi başka bir şekilde gördüm, ben bir (tank) savaş aracı ile kuzenimin evlerinin kapısına geliyorum kuzenim kapıdan bana tebessümle bakıyor Evin kapısı yılık yani yarı açık, kapı ise dış kapı sokak kapısı

  Bu ikisinin ne anlama geldiğini hayırlı bir şekilde yorumlar mısınız? Şimdiden teşekkürler

  Reply
  • Monzera Kardeşim Rüyanızın Yorumu Şöyle : Yaşamınızın bundan sonra ferahlık ve bolluk içinde olacağına, var olan sıkıntılardan zamanla kurtulacağınıza, mal ve paraya kavuşacağınıza, geçinebilmeniz için çok çalışmanız gerektiğine, sonuçlanması gereken bir işi bitireceğinize, acele bir değişikliğe işarettir…

  • Yağmur Kardeşim Rüyanızın Yorumu Şöyle : Yapacağınız girişimlerin amaçlarına ulaşacağına, bir olaydan dolayı endişe ve merak duyacağınıza, diğerlerinin yerinizde gözü olduğuna işarettir…

Leave a Comment