Rüyada Oda Görmek, Boş Oda Görmek

Rüyada görülen oda, ev sahibi olarak yorumlanmıştır. Rüyasında sahibini bilmediği bir odaya giren kimse vefat eyler. Odanın içine su serpmek zahmet ve üzüntü çekilecek bir musibete işaret eder. Odanın gümüşten olması, günahlardan tevbeye işarettir. Kendi odasının, olduğundan büyük görünmesi, bol rızık ve mala delalet eder.

Rüyada Oda Görmek

Rüyada oda görmek çeşitli yorumlara yol açar. Oda görmek; genellikle bir bütün olarak yorumlanır, ancak genel olarak, mesleğinizle il­gili başarılara yorumlanır. Rüyada oda görmek, giriştiğiniz işte güçte olsa, eninde sonunda büyük bir başarı elde ederek, düşmanlarınızı çatlatacağınıza yorumlanır.

 • Odanın tavanının çökmesi: Odanın tavanının üzerine çöktüğünü gören kimse, zengin olur.
 • Odanın damının yarılıp su akması: veya tavandan su damlaması, akan su miktarmca para veya mülk olarak yorumlanır.
 • Evinde kendisine yeni bir oda inşa etmek, evlenmeyle tabir olunur.
 • Odayı yeniden donatıp, süslemek, büyük bir üzüntüye düçar olmaya işarettir.
 • Rüyada odasını boyadığını görmek, aile içinde çıkacak tartışma ve kavgaya delalet eder.
 • Rüyada odasının karanlık olduğunu görmek, kendisinden fayda umulmaya uzun bir yolculuğa çıkmaya işaret eder.
 • Rüyada kendi odasının sırtına yüklenmek, evin rızkını temin etmeye işarettir.

Rüyada Boş Oda Görmek

Boş bir oda görmek; sonu zarara çıkacak bir işe atılacağınıza, güzel, süslü ve aydınlık bir oda görmek; karlı ve iyi bir işe girişeceğinize, odanızın boşaldığını görmek ise; sefalet ve zarurete düşeceğinize işaret sayılır. Boş bir oda görmek: Yoksulluğa ve açlığa işarettir.

Rüyada Odacı Görmek

Rüyada bir odacıya emirler verdiğinizi görmek; yeni bir hizmetçi alacağınıza fakat bu hizmetçinin size ve ailenize zararı dokunacağına işarettir. Rüyada oda görmek küçük esnaf olacağınıza ve ticaretinizi başarıyla sürdüreceğini­ze işarettir.

Diyanet Rüya Tabirleri: Rüyada Oda

 • Nabluslu Abdulgani: Oda rüyası çok değişik şekillerde yorumlanır. Evinde kendisi için yeni bir oda yaptığını gören evlenir; hastaysa iyi­leşir. Evde başka bir hasta varsa düzelir. Büyük ve güzel bir odaya girdiğini görmek bekar biriyle evlenmeye veya bir cariye almaya delalet eder.” demiştir: Eş, evlat, hasta, şifa, ölüm, sefer, cariye.
 • Kirmini’ye göre: Kendini diğer odalardan ayrı, yeni ve çamurla sıvalı bir odada gören ve o sırada kötülüğe neden olacak bir söz duyan ölüp mezara girer. Kapısı sağlam ve kilitli bir odada hapis olduğunu görmek hayır ve afi­yet anlamına gelir. Odayı sırtına yüklenip götürdüğünü gören eşinin geçimini ve ihtiyaç­larını sağlar. Bu rüyayı gören bir kadınsa eşini kendisi besler.”
 • İmam Caferi’ye göre oda görmek: İçindeki insan ve eşyalarla beraber bir odanın yürüyüp gitmesi o yöre insanlarının bir felakete uğrayacaklarına, ıslak ve çamurlu bir odaya gir­mek bir kadın yüzünden üzüntü duymaya, bir yerde kendisi için bir oda yaptığını yahut satın aldığını görmek o ülkede evlenmeye, kendi odasın­dan daha geniş bir odada bulunduğunu görmek rızık ve maaşının artma­sına, bir kadın sayesinde zengin olmaya işarettir.”
 • Caferi Sadık’a göre: Bir odayı yeniden düzenleyip süslediğini gören büyük bir üzüntüye uğrar, odayı bozmak ve boya ile şekillendirmek evde kavga ve çekişme olacağına delalet eder. Odasının karanlık olduğunu gören faydası olma­yan uzun bir yolculuğa çıkar. Odasının aydınlık olduğunu gören hayırlı ve karlı bir yolculuğa çıkar. Odasını yıktığını yahut odasının yıkıldığını görenin malına başka biri miras yoluyla sahip çıkar.”
 • İbn-i Şirin: “Yalnız bir oda görmek kadınla tabir olunur. Ağaç ve direkler üzerinde bir oda gören iyiliksever ve ahlaklı zengin bir kadınla evlenir. Yeni bir odaya girdiğini gören yeni bir kadınla evlenir, servet ve zen­ginliği artar. Kireç sürülmüş veya badanalanmış sahibini tanımadığı bir odaya gi­ren yakın bir gelecekte ölür.”

Rüyada Oda Görmenin Psikolojik ve Modern Anlamı

Kişisel duygularınız, iç dünyanız ve sahip olduğunuz potansi­yelle ilgili bir simge olan oda, rüyadaki diğer niteliklerine ve si­zin hissettiklerinize göre farklı biçimlerde yorumlanabilir. Genel­likle, elinize geçen fırsatlar rüyalarınızda oda simgesiyle ifade edilir. Bazı durumlarda rüyada bir odanın içinde olmak (eğer bundan hoşnutsanız), anne sıcaklığına sığınma ihtiyacını vurgular.

Rüyada Oda Görmenin 1001 Rüya Tabiri

 1. Kaçıp bir odaya girdiğini ve kapısını kapadığını, odanın başka odala­rın ortasında bulunduğunu gören üzüntü ve kederden kurtulur, hastaysa iyileşir.
 2. Odasının yıkıldığını gören (eğer oda eskiyse) eline mal geçer. Başka birinin odasının yıkıldığını gören, o kişi aracılığıyla kazançlı çıkar.
 3. Üzerine odanın çöktüğünü gören çok zengin olur, yeni bir odada bu­lunduğunu gören zengin olur. Eğer oda gümüşten yapılmışsa günahları­na tövbe eder.
 4. Odasının olduğundan daha büyük olduğunu gören mal, nimet ve rızık sahibi olur.
 5. Odasının daraldığını gören fakir düşer.
 6. Odasını diğer odalardan ayrı ve tek olarak görmek iyi değildir.
 7. Odasına su serptiğini gören zahmet ve sıkıntıya uğramasına sebep olacak bir iş yapar. Oda içine su serpmek hayır değldir.
 8. Bulunduğu bir odadan dışarı çıkmasının engellendiğini gören iyilik gö­rür ve bu kişinin sonu iyi olur.
 9. Kendisine bir odada işkence yapıldığını görmek iyilik ve fazilete işa­rettir.
 10. Yabancı bir odada anlamadığı bir söz işiten veya anlamadığı o söz­den kötü bir mana çıkaran ölür. O odada onun mezarı olur.
 11. Bazı rüya tabircileri, oda erkeğin sevdiği kadın demektir, demişlerdir.
 12. Yabancı bir odanın üstüne çıktığını gören eğer oda yeniyse bekar, eğer oda eskiyse dul bir kadınla evlenir.
 13. Bir odayı sırtına yüklenmiş gören yoksul bir kadınla evlenir.
 14. Abdesthane görmek haramdan kaçınmaktır (Büyük ve küçük abdest bozmak özel bölümünde bu konudan bahsedilmiştir).
 15. Mutfak görmek geçimin sağlanması ve faydalı işlerde çalışmayla ta­bir olunur.
 16. Odasını altından yapılmış görmek evinde yangın çıkacağına işarettir.
 17. Küçük ve dar bir odadan çıktığını görmek üzüntü ve kederden kurtul­maya,
 18. çatısı olmadığı için içinden gökyüzü görünen bir oda görmek, evin­de evlenecek bir kadının olduğuna; geniş, sıvanmış ve temiz bir odada ahlaklı bir kadına;
 19. eski, sıvaları dökülmüş ve pis bir oda ahlaksız bir kadı­na;
 20. altında mahzen bulunan bir oda bekar bir erkeğe, oda toprak ve ça­murdan ise dininin bozulmasına ve inancının zayıflamasına;
 21. demirden oda görmek eşiyle beraberliklerinin çok uzun olacağına, karanlık oda dü­zenbaz ve ahlaksız bir eşe, rüya sahibi kadınsa yine hilekar ve ahlaksız bir kocaya delalet eder.

“Rüyada Oda Görmek, Boş Oda Görmek” üzerine 32 yorum

 1. Ben her zaman ruyamda hundur bir yerden atlandigimi ve ya dusduyumu gorurum.ya uca dagin başindan ya hundur bir evin ustunden ve ya binanin basindan
  Boyle ruyalari kac yillardir goruyorum

  Cevapla
 2. Babam vefat etti miras kalan evin bir odasını düzenliyorum bir hafta kalacakmışım birde bakıyorum abim içini boşaltıp yanındaki odayı kendine hazırlıyor kalmak için üzülüyorum

  Cevapla
 3. Merhaba. Rüyamda erkek kardeşim tarafından bir evimin odası boşaltılıyordu evim eski olduğu için yukarıdaki Duvarlar hep siyah. Kötü nemli bir oda. Karşı Komşum kızıyla birlikte bana geliyor. Çay ve pasta ikram ediyorum. Babam arayıp çok önemli değil kardeşin sana yeni bir oda takımı alacak diyor ben babama çok kızıyorum. Çünkü eşyalarımı kaybetmeyi çok sevmem. Babamlara bir daha görüşmeyeceiim dedim

  Cevapla
 4. Ruyamda sadece bir oda gördüm boş üst köşesi harcli ve nemli sağ taraf yeşil renk gibiydi sadece bu kadar gördüm. Yorumunuz nedir. Teşekkür ederim şimdiden.

  Cevapla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Makam mevki ve itibar açısından çok yükseleceğinize, mutlu bir hayata, yeni arkadaşlarla iyi ve güzel günler geçireceğinize işarettir…

 5. Rüyamda ev görüyorum ayrı bi bölmesi var burda oda görüyorum girmeye korkuyorum içeri girince büyük kovalar dolusu yiyecek var aklınıza ne gelirse bu rüyayı arada bi devamlı görüyorum

  Cevapla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Bulunduğunuz çevreden ayrılıp başka bir çevreye geçileceğine, senelerdir görmediğiniz çok yakın bir dostunuzu göreceğinize işarettir…

 6. Rüyamda rahmetli annemlerin evindeyim. Tüm ev pırıl pırıl tertemiz ve aydınlık. Odaları ve mutfağa bakıyorum. Annemin gençken temizlediği gibiydi. Annemde benimle birlikte tabi. Sakin dingin.
  Bu esnada uyandım. Öyle etkilenmiştim ki kendi evim ve annemin evi temizlenmiş Tüm camlar perdeler açılmış. Odalar havalandirilmis, aydınlık bulacağımı sandım.

  Cevapla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Yakında çok sevinçli bir haber alınacağına, yardımda bulunmaya, hayatınızdaki düzeninizi planlı şekilde kuracağınıza işarettir…

Rüyanızı yazın, yorumlayalım