Rüyada Zincir Görmek, Altın Zincir Gormek, Takmak

Rüyada Zincir Görmek

Rüyada zincir görmek, kuvvet bularak her istediği şeyi yapmaya muktedir olacağına, kendisinin bir zincirle bir yere bağlı olduğunu görmek, bekar ise evleneceğine, gurbette ise sılaya döneceğine, boynunda bir zincir olduğunu görmek, çok kötü bir söz işiteceğine, kendisini bağlı bulunduğu zincirleri kopararak serbest kaldığını görmek, iyiliğe, selamete ve rahata kavuşacağına yorumlanır.

Rüyada görülen zincir samimi insanlar ve dostlar ile tabir olunur. Rüyada zincir görmek, uzun ömüre ve helal mala delalet eder. Gümüş bir zincir görmek, servete, bol rızık ve menfaate işaret eder. Zincir görmek; yardımcı ve arkadaşlarla tabir olunur. Kanta­rın zincirleri hakimin yardımcıları anlamına gelir. Bir kabın içerisinde zincir görmek, malla yorumlanır. Sorumluluğu ağır bir işle uğraşacağınıza ve çok yorulacağınıza işarettir.

 • Zincire vurulmuş birisini görmek: Maddi açıdan sıkıntılı günlere gireceğinize işarettir.
 • Ellerinizin zincirlenmiş olduğunu görmek: Bir olay­dan ötürü büyük üzüntü duyacağınıza işarettir.
 • Zincirin çözüldüğünü gör­mek: Sıkıntılarınızdan dertlerinizden kurtulacağınıza işarettir.
 • Kantarın zin­cirleri, hâkimin yardımcılarına delildir.
 • Bir kap içinde zin­cir görmek, maldır.

Rüyada Altın Zincir Görmek

Altın zincir: Her­kesten sakladığınız bir sırrınız olduğuna işarettir. Boynunda altın zincir görmek, günahkâr ve yalancı oldu­ğuna delalet eder. Diyanet yorumcularına göre ruyada altın zincir gormek veya takmak; Hayatınızı paylaşacağınız neşeli, sevimli ve şakacı birisiyle ev­leneceğinize işarettir. Bir başka yoruma göre de altin zincir; yaşantınıza değişik bir yön vereceğinize kararlarınızı duygularınızla değil de mantık çerçevesinde vere­ceğinize ve bu arada da biraz dinlenmeniz gerektiğine işarettir.

Rüyada Zincir Takmak

Zincir taktığını görmek rüyası ileri gelenlere, işârettir. Rüyada zincir takmak; Kimseden yardım görmeden, cesaretinizle büyük işlerin altın­dan çıkacağınıza ve çevrenizden övgü dolu sözler işiteceğinize işarettir. Bir başka islami ruya sözlüğüne göre zincir taktığını gormek; Başkalarına güvenerek yola çıkmanın ne kadar yanlış olduğuna, girişeceğiniz işlerde önce kendi tahlilinizi iyi yapmanız gerektiğine işarettir.

Ruyada Zincire Vurulmak

Rüyada zincire vurulduğunu gören kimse, üzüntü ve sıkıntıya düşer. Bazen bu rüya, kendinden başka insanlara faydası olmayan bir cimriye delalet eder. Boynundan zincire vurulduğunu gören kimse, emanet edilen bir mala hıyanet eder. Ellerinden zincire vurulduğunu görmek, Allah katında hoş görülmeyen bir iş yapmaya işarettir. Kendisini zincirle bağlı gören, Allah (c.c.)’a ve onun nimetlerine küfre­der. Bir rivayete göre rüya sahibinin sonunun kötü olacağına işarettir.

 • Hz. Muhammed (s.a.v.) demiş ki: “Zincire vurulmak rü­yasından nefret ederim. Prangalı görmeyi severim,” diye buyurmuşlardır.
 • Ebu Sait El Vaiz, zincire vurulmak rüyasında hayır yoktur, demiştir.
 • Diyanet rüya tabircileri, boynunda zincir olduğunu gören kendisine veri­len emaneti koruyup sahibine teslim edemez, demişlerdir.
 • Birini zincirle bağladığını görmek, bağladığı kimsenin küfür ve sapık­lığa girmesine sebep olmak demektir.
 • Yakalanıp prangaya vurulduğunu gören büyük sıkıntıya düşer.
 • Bazı rüya tabircileri, uykuda boğazından zincire vurulduğunu gören kötü ahlak sahibi bir kadınla evlenir. Eğer bu zincir gümüştense kadınlar tarafından sıkıntıya uğratılır. Şayet zincir altındansa mal yönünden zarara uğrar. Kalaydan ya da demirden ise ticaret ve geçim bakımından zarar gö­rür. Ağaçtan yapılmış bir zincirse zararı yukarıda belirtilenlerden daha be­ter olur, demişlerdir.
 • Ellerinin boğazına zincirle bağlandığını görmek çekememezliğe delalet eder. Bazı rüya yorumcuları, ellerinin zincirle bağlı olduğunu gören Al­lah hakkında kusur işler, demişlerdir.
 • Boynunda zincirle çekilip götürüldüğünü görmek nifaka yani Allah’a eş koşmaya işarettir.
 • Özetle elde, ayakta, boyunda ve bütün bedeninde zincirlerle bağlandığını görmek kesinlikle hayırlı değildir.

Rüyada Zincirle Bağlanmak

Bu da bir çeşit bağ demektir. Bağlı yani zin­cirle bağlı olan yerinden ayrılamaz. Bundan dolayı da bu rüya sebat (sa­bır) ile tabir olunur.

 • Ebu Sait El Vaiz: Bağ yani zincire vurulduğunu görmek rüya sahibi­nin ister hayır, ister şer olsun çalıştığı işindeki kararlı çalışmasıyla yorumlanır,” demiştir.
 • Danyal (a.s.) göre;Bir kimse bir ayağında zincir görse arzuladığı yolculuğa çıkamaz. Eğer zincir iki ayağındaysa valilik makamını elde etmeye de­lalet eder. Ayağında İki, üç, dört tane zincir bulunduğunu gören o kadar çocuğa sahip olur. Başka biriyle beraber zincire vurulduğunu gören büyük bir günah işler, sultan ya da sultana vekalet edenler tarafından cezaya uğratılmasından korkulur. Ayaklarında kiremitten yapılmış bir bağ yani pran­ga gören arazi sahibi olur. Eğer pranga kurşundansa Hristiyanlardan fay­da görür veya evlenir. Eğer pranga bakırdan yapılmışsa Yahudilerden menfaat görür. Şayet gümüştense zengin bir kadınla evlenir. Eğer altın­dan ise yolculuğa ya da hastalığa delalet eder” demiştir.
 • Kirmanî zincir için şöyle der: “Kendisini zincirle bağlı gören eğer hayır sahibi ve dindar biriyse dinine bağlı kalır, eğer makam sahibi veya Divan üyesi ise (meclis üyesiyse) yetki ve karar sahibi olmaya devam eder. Hasta, mahkûm veya sıkıntıdaysa bu hali uzun süre devam eder. Şayet yolcuysa ya da gitmek üzereyse yoldan geri kalır, yani gidemez. Eğer ayağındaki zincir gümüş­ten ise bir kadınla evlenip onun esiri olur. Altından yapılmışsa elinden bir şey gider. Sarı pirinçten (tunçtan) veya kurşundan ve buna benzer şeyler- dense umduğundan çok iyilik ve fayda görür. Demirden yapılmış bir pran­gaysa kesin bir özürle yerinde kalır,” diye yorum yapmıştır.
 • Cafer Sadık(r.a.): “Bağ ve pranga rüyası dört şekilde tabir olunur,” demiştir: Küfür, nifak, çekememezlik, günah ve isyanlardan korunma. Bu rüyanın tabirinde ve yorumunda rüya sahibinin durumu göz önüne alınır.
 • Diyanet rüya tabircileri de, zincir ipten yapılmışa din işlerinde kararlılı­ğa, kurşundan imal edilmişse rüya sahibinin önemsiz bir işteki kararlılığı­na, pirinçten yapılmışsa kötü bir işteki sebatına, gümüşten yapılmışsa ev­lilikte kararlı olmaya, altından imal edilmişse elinden çıkmış olan bir malın tekrar geri gelmesine, odundan yapılmışsa Allah’a eş, ortak koşmaya ve düşmanlığa işarettir.
 • Zincir eğer iplikten veya bezden yapılmışsa sabit ve devamlı olmayan bir işte çalışmayı sürdürmeye delalet eder, demişlerdir.
 • Bazı rüya tabircileri, bağ ve pranga rüyasını defalarca tecrübe ettim ve hayırdan başka bir şey görmedim, demiştir.
 • Zincir ne kadar ağır olursa o derece iyi ve hayırlı olur.

Ruyada Zincir Görmenin Psikolojik-Modern Anlamı

Gerçek yaşamda olduğu gibi rüyalarda da zincir, bağımlılı­ğın ve baskı altına alınmanın simgesidir. Rüyanızda zincire vuruldu­ğunuzu gördüyseniz, sizi engelleyen birtakım olumsuz faktörlere karşı bilinçaltınız tarafından uyarılmakta olduğunuz söylenebilir. Bu faktörlerin neler olduğunu bulursak, bağımlılıktan kurtulma­mız da kolaylaşacaktır.


6 thoughts on “Rüyada Zincir Görmek, Altın Zincir Gormek, Takmak”

 1. Merhaba ben rüyamda kalın altın zincir gördüm,okadar uzundu ki belki üç metre vardi onu alıp boynuma doluyordum seviniyordum,sonra başka rüyaya geçtim bir atm gördüm,atm ye doğru yürüdüm baktım atm de bir şeyler sıkışmış benden öncede bir bayan atm den ayrılmıştı,bir baktım kart ve para bölümü bayağı genişti orda etrafi ince paketlenmiş eşyalar vardı ve ne hikmetse bir öğretmene ait olduğunu anladım onları ordan aldım ve ona vermek için uğraştım,kendisini izledim geri geldi çok üzgündü ne yapacağıni bilemiyordu bende yaklaştım üzülme dedim eşyaların bende diyordum hayırlara vesile olsun inşallah🙏

  Reply
  • Dijle Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Devlet tarafından ödüllendirileceğinize, itibarlı ve paralı bir arkadaşınızdan çok fazla faydalar ve destekler göreceğinize işarettir…

 2. Eşimin boynunda kaybolan altın zinciri eşimin boynunda gördüm ayrıca bi şuan eşimle boşanma aşamasındayız

  Reply
 3. Slm ben rüyamda bi çölde kaybolmuştum çölde durmadan yürüyordum yolumu bulmaya çalışıyordum sonra çok uzaktan bi at göründüm ona doğru yürümeye başladım çok yorulduğum için yürümeye zorlanıyordum en son yetiştim ve bindim.

  Reply
 4. Öncelikle Selamun aleykum tüm islam aleminin ramazan-ı şerif-i mübarek olsun.
  Rüyamda annem kapının önüne gelen kediye yemek vermek istedi kedi beyaz ve yavru sayılır görüntüde. yemek verirken annem kedi panik yapıp evin holünde kendini duvarlara vurdu sonra kaçmaya başladı bir baktık kedinin bir gözü şişmiş sonra kafasından kanlar gelmeye başladı annem çok üzüldü görünce kanlarını sonra kedi sokağa fırladı bende peşinden kostüm yakalayıp veteriner çağırayım diye derken kedi yan sokağa varıp olmuş etraftan sesler yükselmeye başladı kim öldürdü hayvani diye sonra insanlar bizim ordan kedini çıktığını söyleyip eve gelmeye başladılar halbuki biliyorlar kedileri sevdiğimizi neyse polis geldi derken ben eve girdiğimde evimizin bir saray gibi büyük olduğunu gördüm ve eve bir sürü akrabaların geldiğini gördüm sonra ama evde gördüğüm olay şu kedi ile ilgili hiç bir durum yoktu herkes güzel bir şekilde muhabbet sohbet ediyordu o esnada kuzenlerle sohbet ettik sonra ben dışarı çıktım ve ablamın kocasına hoşgeldim dilemek istedim tam o esnada dışarı çıkıyordu yetişmeye çalıştım seslendim duymadı birden insanlar hareketlenmeye başladı hane kediyi ben öldürmüşüm gibi sonra ben derdimi anlatmaya çalışırken birden koşmaya başladım beni kovaliyorlar ve birden ben havalanmaya başladım söyle soyleyim paraşütle dağın zirvesinden atlar ya bende öyle zirveden uçmaya başladım iniş yapmaya çalışyorum inerken sağ ve solumda insanlar kavga ediyor onlara çarpıp onları bir nevi etkisiz hale getiriyorum baya bir uçtuktan sonra evime doğru indim derken uyandım….Rabbim hepimizin görmüş oldukları rüyaları hayır ise feth eylesin şer ise def eylesin InsAllah GÖRMÜŞ OLDUGUM RUYA BUDUR YORUM ICIN SIMDIDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  Reply
  • Merhaba! Ben rüyamda düğün gördüm düğünde birileri tartışıyorlardı bi anda ben istemediğim halde kendimi evlenmiş olarak buldum boynumdan aşağa altın vardı birileri sanki bilerek çarpıp butun altınlar kopup yere döküldü sonra ben onları toplamaya başladım yorumunu merak ediyorum

Leave a Comment