Rüyada Satranç Görmek, Satranç Oynamak

Rüyada Satranç Görmek

Satranç ve benzeri oyunların oynandığını rüyada görmek hile ve münakaşa olarak yorumlanmaktadır. Rüyada görülen satranç, boş ve yararsız konuşan, gaflet içinde bir insana delalet eder. Satranç görmek dünyanın değersiz şeyleri ve gururuyla tabir olunur. Satranc gormek, Bir rivayete göre, aslı olma­yan yanlış bir işin üstesinden gelir.

 • İbn-i Sirin’e göre; satranç görmek ve oynamak iftira ve yalan sözle ta­bir olunur.
 • Kirmani’ye göre satranç: “Önünde taşları dizili bir satranç görmek şeref sahibi olmak­la yorumlanır. Satranç oynadığını gören biriyle kavga eder, bir rivayete göre hayır ve faydası olmayan bir işle uğraşır,” demiştir.
 • Ebu Sait El Vaiz’e göre; satranç oynadığını görmek her iki oyuncu içinde şan, şöhret, itibar, mevki ve makam sahibi olmakla tabir edilir.
 • İşlerinizdeki engelleri İrislerinizle değil de mantığınızla aşa­bileceğinize dair yorumlanır.
 • Satranç sey­rettiğinizi görmek: Ticari bir işinizde yanlış yatırımlara yöneleceğinize işa­rettir.
 • SATRANÇ TAHTASI: Ekonomik bir kriz yüzünden arkadaşlarınızla birlikte topluca işten çıkarılacağınıza işarettir.
 • SATRANÇ TAŞLARI: İş durumuna, mala ve itibara yorumlanır.
 • Atı görmek: Ticari bir iş anlaşmasına işarettir.
 • Fili görmek: Yoğun işleriniz­den kendinize vakit ayıramayacağınız anlamına gelir.
 • Veziri gormek: İşi­nizdeki başarılarınızdan dolayı ödüllendirileceğinize işarettir.
 • Kaleyi gor­mek: Ticari sırlarınızı öğrenmek isteyenlere karşı alacağınız tedbirlere yo­rumlanır.
 • Piyonları görmek: İşçilerinize karşı çok iyi niyetli olmanızın karşılığını bol bol göreceğinize işarettir.

Rüyada Satranç Oynamak

Bu rüya, bir düşman ile tabir olunur. Bazen de bu rüya boş konuşan bir insana delalet eder. Rüyada satranç oynadığını gören kimse, dine yakışmayan bir iş işler. Santrançta karşısındakini yendiğini gören kimse, düşmanına karşı üstünlük elde eder. Satranç oynayıp kazandığını gören batıl ve saçma fikirlere iti­bar etmez. Arasında düşmanlık bulunan bir kimseyle satranç oynadığını ve yendiğini gören davasında da galip gelir.

Rüyada satranç oynadığını görmek, işlerinizin hislerinizle değil, mantığınızla halletmeniz gerektiğini gösterir. Rüyada satranç oynadığınızı görmek; işlerinizi hissiyatla değil mantığınızla halletmeye bakmanız gerektiğine. Bir satranç müsabakasına iştirak ederek şampiyon olduğunuzu görmek; iş alanındaki rakiplerinizi altederek başarıdan başarıya koşacağınıza ve eğer evlenmek niyetinde iseniz, bu arzunuzu da en iyi bir şekilde gerçekleştirmeyi başaracağınıza işarettir.

Bazı rüya tabircileri, satranç oynadığını, ancak nasıl oynaması gerek­tiğini bilmediğini görmek üç şekilde tabir olunur, demiştir: Namaz kılmayı unutmak, parasını boş yere israf etmek ve gönül kırmak. Satranç, bâtıl şeylerin ve gururun tem­silcisidir. Bir düşmanıyla satranç oynayıp kazandığını gören dünyâda da gâlip gelir. Satranç oynadığınızı görmek: Bir olaydan ötürü tartıştığınız kişinin fikirlerini çürüteceğinize işarettir.

Rüyada Satranç Görmenin Psiikolojik ve Modern Anlamı

Çoğunlukla, iç dünyanızdaki farklı ve karşıt duygu ve düşüncelerin çarpışmasını simgeler. Eğer kendi­nizi satranç oynarken görüyorsanız, içinde bulunduğunuz durumla ilgili temel bir çelişki içindesiniz ve karar ver­mekte güçlük çekiyorsunuz demektir.


2 thoughts on “Rüyada Satranç Görmek, Satranç Oynamak”

 1. Rüyada endişeyle ve hocaya sinirle girdiğim bütünleme sınavdan hocanın siyah kalemle sınav kağıdına 100 verdiğini gösterip söylemesi benimle giren 2 arkadaşımada 100 vermiş 3 kağıda 100 yazılıydı eliyle o kağıtları yukarı kaldırıp gösteriyordu
  Gerçek hayattada 5 gün sonra sınavım var bu rüyanın anlamı nedir ?

  Reply
  • Nil Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Artık umutsuzluk denilen bir şey kalmayacağına ve bu sayede hayatınızın sonuna kadar sürekli dertsiz yaşayacağınıza işarettir…

Leave a Comment