Rüyada Kurban Görmek Kesmek Hayırlı Mıdır? İslami Rüya Tabirleri

Rüyada kurban gormek veya kurbanlıkla ilgili herhangi bir sahne gören kişi yaşamı için ne anlama geldiğini, nasıl yorumlandığını aşağıdaki rüya tabirinde okuyabilirsiniz. Oldukça iyi bir rüya olarak yorumlanır. Rüyada kurban görmek; içinde bulunduğunuz durum ne kadar olumsuz olursa ol­sun bunlardan kurtulacağınıza, istek ve arzularınızın yerine geleceğine işaret­tir. Rüyada kurban keserken görmek: Bu rüya bir adak sözünüz oldu­ğuna ve hemen yerine getirmeniz gerektiğine dair uyarı olarak yorumlanır. Kestiğiniz kurbanın bir parçasını saklamak: Yalan söyleme huyunuzdan vazgeçmeniz gerektiğine ve günah işlediğinize işarettir.

Rüyada Kurban Görmek

Rüyada kurban görmek, borçları varsa ödeyeceğine, adakları varsa yerine getirmesi için uyarıya ve tövbe etmesi gerektiğine delâlet eder. Bir tarafı eksik veya sakat bir hayvanı kurban ettiğini gören kimse, geçiminde sıkıntıya düşer, işi yarım kalır, dinde bid’atlara dalar. Rüyada kurban adağını yerine getirmediğini görmek şiddetten kurtulmasına ve hastasının iyileşmesine delâlet eder. Zor durumda iseniz bu durumdan kurtulacağınıza, hastaysanız şifa bulacağınıza, üzüntülü iseniz neşenizin yerine geleceğine, geçim sıkıntısı çekiyorsanız elinizin rahatlaya­cağın anlamına gelir.

Bazen da koyun, keçi ve sığır: gibi hayvanlardan gelecek menfaatle rızıklanmaya delâlet eder. Kurbandan insanın Cenab-ı Hakk’a yaklaşmak kastettiği şey anlaşılır ve öyle tabir edilir. Kurban bütün keder ve gamlardan kurtulmaya, sevindirmeye ve berekete müjdedir. Rüyayı gören hamile kadın ise, hayırlı bir erkek çocuk doğurur. 

Cabir ül Magyibi ye göre kurban görmek; kurban görmek iki sekilde tabir olunur: Biri müjde, digeri berekettir. Eger rüyayi gören kadin ise ve hamile ise bir hayirli çocuk dogurur. Bir koç kurban ettigini görmek fidyedir. Bunun bereketi ile belalardan kurtulur. Azasindan birinin noksan oldugu görülen bir hayvani kurban etmek dininde noksan olacagina isarettir.

Boğayı kurban kesmek: Dini bir törenle kurban edilen boğa görmek, rüyayı gören kişinin feda­kârlığını ve vericiliğini gösterir.

Rüyada Kurban Kesmek

Ruyada kurban kestiğini görmek: Deve ve koyun boğazladığını gören borçlu ise borcunu öder, zengin olur, niyeti varsa Hacca gider. Hasta ise şifa bulur. Kestiği kurbandan bir şey sakladığını gören yalan söyler, itikadı bozulur. Bir hasta kurban kestiğini görse hastalanır. Kurban kestiğini gören bir kurban kesmeli ve hayırlı olmasına dua etmeli. Kurban edilmesi câiz olan bir hay­vanı kestien, her bakımdan selâmete çıkar. Hacca gider.

Kurban etinin paylaştırıldığmı görmek, büyük bir şah­sın ölümüne işârettir. Koç kurban ettiğini gören, sadaka vermelidir. Bu sâyede felâketten kurtulur. Kurbandan bir şey çaldığını veyâ kusurlu bir hayvanı kurban ettiğini gören, büyük bir günâh işler. Deve kurban etmek: Dünya nimetlerinden yeteri kadar doyduğunuza artık ahret zamanını düşünmeniz gerektiğine işarettir

Rüyada kurban kesmek: veya kestiğini gören kimse üzüntü ve sıkıntılarından kurtulur. Bu rüyayı eğer hamile kadın görürse erkek evladı olur. Rüyasında kendisini kurban ettiğini gören kimse borçlarından kurtulur. Fakir ise zengin olur. Üzüntülü ise kederlerinden ve sıkıntılarından kurtulur. Rüyasında dinin belirttiği hayvanlardan birisini kurban ettiğini gören kimse, kendi durumuna göre ulaşabileceği en yüce şerefe ulaşır. Mutlu olacağı bir kadınla evlenir. Yahut ta insanlık için çok yararlı olacak bir erkek evladı olur.

Rüyada Koyun Görmek-Rüyada Koyun Sürüsü Görmek www.1001ruyatabiri.com
Rüyada Koyun Görmek-Rüyada Koyun Sürüsü Görmek www.1001ruyatabiri.com

Rüyada Allah rızası için kurban kestiğini gören kimse, esir ise hürriyetine kavuşur. Bir iş üzerinde ise ondan çok hayır görür. Bir dilek veya duası varsa kabul olmuş demektir. Rüyasında deveyi kurban ettiğini gören kimse cuma namazına erken saatte gider.  Kurbanlık koyun kesmek: Al­lah’ın huzurunda iyi bir kul olduğunuz anlamına gelir. 

Rüyada deve, koyun ve sığır: cinsinden hayvanlardan birisini kurban olarak kestiğinizi görmek, evinizde çalışan hizmetçinizi baş göz edeceğinize, yani evlendirip evden çıkaracağınıza işarettir. Borçlu iseniz bu borcunuzdan kurtulacağınıza, kestiğiniz kurbandan bir parça et sakladığınızı görmek, bir şeyin gerçeğini değil, yalan söylediğinizi ve aileniz içinde kötü duruma düşeceğinizi bildirir. Deve kurban ettiğini gören kimse, cuma namazlarını kaçırmaz Kurban görmek, bazen mal bölüşüleceğine de işarettir.

Rüyada Kurban Gormenin 1001 Tabiri

Dinen kurban edilmesi uygun olan bir şeyle kurban kesdi- ğini görmek hayır ve nimete işarettir. Eğer rüya sahibi köle ise serbest bı­rakılır. Eğer sıkıntı ve zorluk içindeyse bunlardan kurtulur. Eğer hasta ise iyileşir, fakirse zengin olur, korktuğu bir şey varsa emniyette olur, borçluy­sa borcundan kurtulur, hacca gitmemişse hacceder, sıkıntıdaysa Allah kendisine geçim kolaylığı verir.
Kirmanî’ye göre, kurban etinin halka dağıtıldığını görmek ihtişam sa­hibi ve zengin birinin ölerek, malının aile ve akrabalarına bölüşülmesine işarettir.

Mağribli Cabir’e göre kurban gormek veya kesmek: kurban rüyası iki türlü yorumlanır: Biri müjde­lenmek, diğeri bereket elde etmektir. Eğer rüya sahibi kadın ve de hamile ise hayırlı bir çocuk dünyaya getirir. Bir koç kurban ettiğini görmek fidye­dir. Rüya sahibinin bir fidye (karşılık, para) vermesi gerekir. Bunun bere­ketiyle bela ve afetlerden kurtulmuş olur. Kusur veya noksanı olan bir kur­ban kestiğini görmek inanç zayıflığına, ibadet eksikliğine işarettir.

Nabluslu Abdulgani’ye göre kurban kesmek veya gormek: kurban kestiğini görmek adak, vefa, şid­detten kurtuluş, hastanın iyileşmesi, fayda ve menfaatla tabir olunur. Bir deve veya öküz ya da koç kurban ettiğini gören, bir köle azad eder, ya da hayırlı bir amel derecesinde sevap kazanır. Kurban kestiğini gören, köle ise hürriyetine kavuşur, esir ise kurtulur, borçluysa borcunu öder, fakirse geçimi kolaylaşır, korkuda ise emniyete kavuşur, savaşçı ise başarılı olur, sıkıntıdaysa genişliğe ve sevince erişir.

Kestiği kurbanın etini halka dağıttığını gören: sıkıntıdan kurtulup izzet ve şeref sahibi olur. Kurbandan bir parça çaldığını gören, Allah’ın gazabı­na uğrar. Bir hasta kurban kestiğini görürse ölümüne, bir başka rivayete göre durumunun düzelmesine işarettir.

Rüyada Kurban Eti Görmek Veya Yemek

Rüyada kurban eti görmek veya yemek veyahut şeriat bakımından kurban edilmesi caiz olan bir hayvanı kurban kestiğini görmek hayır ve menfaattir. Eğer rüya sahibi bir yere bağımlı ise kurtulur. Eğer kederi ve sıkıntısı varsa geçer. Eğer hasta ise iyileşir. Eğer fakirse zengin olur. Borçlu ise borcunu öder, hacca gitmemiş ise gider, darlıkta ise tanrı rızkını genişletir.

Rüyada Kurban Bayramı Görmek

Rüyada kurban bayramı gören kimse hapiste ise kurtulur. Borçlu ise borcunu öder. Bu rüya hayırlı bir yolda olmakla ve sözü yerine getirmekle tabir olunur. Kurban bayramı sevinçle yorumlanır. Kurban bayramında bir kurban kestiğini ye etlerini kendi eliyle dağıttığını gören, dünya ve âhiret işlerinde daima makbul bir kimse olarak bilinir ve kurban hayvanının hürmetine âhiret azabından emin olur. Kurban bayramını kutlamak için bayram adetine uyan ve büyüklerinin saygısını, küçüklerinin sevgisini kazanmak için onlarla bayramlaşan kimse, borçlu ise borcundan, dertli ise derdinden, hasta ise acısından kurtulur rahat ve huzura ulaşır. Rüyada bayram günleri sevinç ve neşeye delâlet eder.

Rüyada Kurban Eti Dağıtmak

Rüyada kurban eti dağıtmak veya dağıttığını gören kimse, üzüntü ve kederinden kurtulur, izzet ve şerefe nail olur. Hayır için bir kurban keserek etlerini fakirlere dağıttığınızı görmek, akraba ve arkadaşlarınız yanında hayırla anılacağınıza, günahlarınızın affına işarettir.

Rüyada Kurban Eti Almak

Rüyada kurban eti görmek, helâl malla yorumlanır, çiğ pişmemiş kurban eti, güç kuvvet ve kazanca yorumlanır. Pişirilmiş kurban eti, zorluk ve acıdır. Kurban eti yediğini gören bir kimse, sevdiğinin keyfinin çıkarır. Kurban etini yediğini gören kimse yakınlarından destek görür, onlarla mutlu günler geçirir. Taze kurban eti, ödüldür. 

Rüyada Kuzu Görmek-Rüyada Beyaz Koyun Görmek
Rüyada Kuzu Görmek-Rüyada Beyaz Koyun Görmek

Rüyada Kurbanlık Görmek

Rüyada kurbanlık görmek, sıkıntıdan sonra rahata kavuşmaya, korkulardan emin olmaya, üzüntülerden kurtulup sevince boğulmaya ve bol rızka delalet eder.

Kurban ve Kurbanlık Görmenin Psikolojik modern Yorumu

Rüyada bir hayvanın kurban edildiğini görmek, doğrudan doğruya mistik duygular ve inançlarla bağlantılı olabileceği gibi, simgesel olarak farklı anlamlara da gelebilir. Bazı durumlarda, kurban edilen hayvanı kendi konumumuzla ilişkilendirebiliriz ve çevremizdekilerin bizi haksız yere suçladığı ve cezalandırmaya çalıştığı endişelerine kapılarak rahatsızlık duyabiliriz. Eğer hayva­nı kurban eden sizseniz, yaşamınızdaki herhangi bir şeyden kendi isteğinizle vazgeçiyor ve fedâkârlıkta bulunuyor olabilirsiniz.

Rüyada Akika Kurbanı Kesmek

Rüyada akika kurbanı kesen kimsenin imanı kuvvet bulur ve Resulüllah (s.a.v.)’in sünnetini yerine getirir. Rüyada görülen akika kurbanı mutlulukla tabir olunur. Hasta olan insan için de şifa bulmakla tabir olunur.

Rüyada Adak Görmek Adak Kesmek

Rüyada adak görmek bazen hayra, bazen şerre yorumlanır. Rüyada bir adak için bir sürüden kurban aldığınızı görmek, verilen bir sözün yerine getirileceğine; aldığınız adağı kesip dağıtmadığınızı görmek, zekâtınızı eksik verdiğinize; size verilen bir adak etinden yediğinizi görmek, biri hakkında kötü sözler söylediğinize; sizin adak etinden dağıttığınızı görmek, günahlarınızın affedileceğine delâlet eder. Rüyasında adak adadığını görmek, geçim darlığından kurtulup huzurlu bir hayata erişmeye, borcunu ödemeye, gam ve kederden halas olmaya delalettir. Bazen bu rüya, yerine getirilmesi gereken bir söze de delalet eder. Rüyada görülen adak, kendisini Allah yoluna adamaya, günahlardan tevbe edip tertemiz olmaya işarettir. Bazen bu rüya insanları Hazreti Peygamber’in ahlakı ile ahlaklanmaya çağıran bir kimseye de delalet eder.

Rüyada Hayır İşlemek Hayırlı İşler Yapmak

Rüyada hayır işlemek hayırlıdır. Rüyanızda hayır için bir çok çocuğu sünnet ettirdiğinizi veya onları götürüp baştan aşağıya kadar elbise ve saire ile giydirdiğinizi görmek, dünya ve ahrette bütün işlerinizin yolunda gideceğine ve tanrının rızasını elde etmiş olduğunuza işarettir. Hayır için bir çeşme veya bir sebil yaptırdığınızı görmek, dünyadaki işlerinizin düzelip yoluna gireceğine, bir küp içine koyduğunuz sudan hayrat için bardak bardak dağıttığınızı görmek, tanrının rızasını tahsil edip ahretinizi kazandığınıza delâlet eder. Hayır için bir kurban keserek etlerini fakirlere dağıttığınızı görmek, akraba ve arkadaşlarınız yanında hayırla anılacağınıza, günahlarınızın affına işarettir.

Rüyada Koç Görmek

Etini yeme gayesiyle olmaksızın rüyada bir koçu boğazlamak, şerefli ve yüce bir kimseyi veya düşmanı öldürmeye işarettir. Koç; şerefli, itibarlı, güçlü bir insanı temsil eder. Rüyasında kendisinin bir koçu olduğunu gören kimse, hatırı sayılır biri olur. Koçlara sahip olduğunu gören kimse, o beldenin yetkilisi olur. Koçun derisini yüzen kimse zengin olur. Koçun yününü aldığını gören kimse, şerefli bir kişi tarafından servete kavuşur. Rüyada görülen koç şerefli, itibarlı bir adamın sembolüdür. Bir kimse rüyasında bir koçun boynuzunu satın aldığını görürse, büyük bir kimse tarafından işinin engelleneceğine, koçun yünlerini satın almış ise, o şerefti ve kudretli adam tarafından para ve mala sahip olur. Koyun kuyruğu satın alan kimse, o kudretli adamın malına ortak olur ve kızını da alır. Koçun iç organlarından birisini satın aldığını görmek, şerefli ve itibarlı bir kimse olacağına işarettir.

Koç eti yediğini görmek, şerefli ve itibarlı bir kimseyi öldüreceğine, bu rüya savaş zamanı görülmüş ise, düşmana karşı alınacak zaferi, rüyada Koç’ların öldürüldüğünü görmek, düşman askerlerinin yok edilmesine, kasaptan bir koç satın aldığını görmek, şerefli bir adamın yardımını göreceğine, evinde koç beslediğini görmek, düşmanına gelip geleceğine, koç derisi yüzdüğünü görmek, düşmanından mal edineceğine yorumlanır.

Rüyada Boğa Görmek-Rüyada Kızgın Boğa Görmek
Rüyada Boğa Görmek-Rüyada Kızgın Boğa Görmek

Rüyada Hayvan Görmek

Rüyada kurbanlık büyük baş hayvan görmek veya  öküz, inek, manda gibi kocabaş bir hayvan görmek, herkes için başarı, kazanç ve para anlamına gelir. Bu rüya evlenmemiş bir kadın için, zengin birisi ile evlenmeye, evli ise bir daire veya ev sahibi olacağına, gördüğü hayvanlardan birisi arkasından geliyorsa, hiç beklemediği bir mirasa konacağına işaret eder.

Rüyada Bayram Görmek

Rüyada bayram görmek, bolluk ve sevinçtir. Bayram gününü gören kimse kaybettiği şeyi tekrar bulur. Rüyada bir bayram arafesinde olduğunu ve bayram için hazırlık yaptığını görmek, evine yeni bir takım eşyalar alacağına veya mutlu bir haber alacağına işarettir. Arafe gününde çocuklarını bayram için hazırladığını görenin eşi kısır olup evladı olmaz. Rüyada görülen bayram namazları düşmanı hazırlıklı olarak karşılamaya işarettir. Bazen bu rüya, ilahi mağfiretten nasiplenmeye de delalet eder. 

Rüyada bir kimse ile bayramlaştığını gören kimse, düşmanına galebe çalar. Bu rüya uzun ömürlü olmaya ve dostluğa da işaret eder. Rüyada düşman ile bayramlaşmak, onunla barış yapmaya işarettir. Gurbette olan bir kimseyle bayramlaşmak,’ o kimsenin vatanına döneceğine delalet eder: Rüyada bir kimse ile bayramlaştığını gören, o kimseye karşı sevgi besler. Ölmüş bir kimse ile bayramlaştığını gören kimsenin ise ömrü uzun olur. Bir kadınla bayramlaştığını gören kimse dünyevî işlerine önem verir, ahiret ile alakalı işlerine önem vermez.

Rüyada Hayvan Kesmek

Rüyada hayvan kesmek borcunun kolaylıkla ödeneceğine işarettir. Tırnaklarını kestiğini gören keder ve sıkıntıdan kurtulur. Oğlak kesmek hayırlı değildir. Oğlak eti yemek hastalığa işarettir.

Rüyada Adak Görmek Adamak veya Kesmek | Dini Rüya Tabirleri
Rüyada Adak Görmek Adamak veya Kesmek | Dini Rüya Tabirleri

Rüyada Bıçak Görmek

Rüyada herhangi bir bıçak görmek; ailenizin mutluluğu ve bolluk içinde yaşaması yolundaki çalışmalarınızın olumlu sonuçlar verdiğine ya da uzun bir zaman ayrı düştüğünüz bir dostunuza kavuşacağınıza, elinde bıçak tutan bir kimseyi görmek; yüksek sosyeteye mensup biri ile tanışarak onun sevgisini kazanacağınıza, bıçakla bir yerinizi kestiğinizi görmek; şaşkınlığa uğrayacağınız bir olayla karşı karşıya kalacağınıza, çarşıdan bir bıçak satın aldığınızı görmek; bekar iseniz kısa bir zamanda evleneceğinize, evli iseniz, çocuğunuz olacağına, bir kimseyi bıçakladığınızı görmek; hayatınızın tehlikede olduğunu gösterir.

Rüyada Dua Okumak

Rüyada dua etmek, dua edenin duasının kabul olmasına, hidâyet, rızık ve büyük zatlar yanında övülmeye işarettir. Rüyada dua, amaca ulaşmaya ve çocuğa işarettir. Genel olarak dua iyi bir rüyadır. Her dua ne maksatla yapılmışsa o şekilde yorumlanır. Rüyada dua ettiğini gören kimse muradına kavuşur, üzüntü ve kederden kurtulur. Hayra erişir. Rüyasında, dua ettiğini gören kimse, sağlam bir iman ve itikad ile, ibadetine düşkünlüğü ile ve yapılan duaların kabul olunması ile tabir olunur. Dua etmek arzu ettiği halde bunu başaramadığını gören kimse, hayırların gecikmesi ile tabir olunur.

Rüyada Ahır Görmek

Rüyada ağıl ve ahır görmek, haram mal, pişmanlık ve tövbe ile yorumlanır. Ahır içinde bulunduğunu gören kimse tevbe etmeli ve yaptığı işlerden dolayı pişmanlık duymalıdır.


119 thoughts on “Rüyada Kurban Görmek Kesmek Hayırlı Mıdır? İslami Rüya Tabirleri”

 1. Selâm hocam bu rüyayı kurban bayramı birinci günü görmüştüm vefat eden yaşlı bir amcamın koyunlarını otlatırken koyunlaru kaybettim sonra amcam dedi koyunları bulacaksın kendin içinde bir tane kes sana hediyem olsun dedi

  Reply
 2. Selamün aleyküm hocam rüyamda keciydi sanırım beyaz renkli tekbirsiz bir şekilde hızlıca boğazından kestim elimde bicagi bırakmadan babama dedim ben hayvanı kestim dedim orda annemde vardı sonra aklıma tekbir getirmedigim geldi sonrada tekbir getirdim

  Reply
 3. Selâm aleyküm hocam ben rüyamda benim için kurban kesildiğini gördüm ama ne için kesildiğini bilmiyorum sizce hayırlı bir rüya mı? Şimdi den yorumlar için teşekkürler

  Reply
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Yaşadığınız yeri değiştireceğinize, yapacağınız sevaplar sayesinde tüm ve bütün varolan günahlarınızdan arınacağınıza işarettir…

 4. Hayırlı akşamlar hocam ruyamda bir akrabamız kurban kesmiş ve abimlerede kurban eti vermek istiyorlar sonra kurban etinin kanının bir leğende beyaz karlara karıştığını görüyorum. yorumlarınız cok teşekkürler

  Reply
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Ticaret erbabı için kazancınızın artmasına, çok iyi vakit geçireceğinize, yakında şahadet mertebesine yükseleceğinize işarettir…

  • Selamünaleyküm hocam. Rüyamda karşı evdeki özteyzemin kocası Ali eniştemin elinde bahçesine yanaştırdığı bende kendi balkonumdan çok beğendiğim güzel bembeyaz grili oğlak gördüm. Onu eniştem kurbanlık olarak 3 4 ay öncesinden aldığını biliyormuşum ve 2. Bir Oğlakvar aşağılarda ben görmüyorum ama onuda aynı yerden aşağıdaki ablamlar almış güya. Başka bir rüyamda ise kucağımda 2 beyaz yuvarlak somun ekmek alıp taşıyorum ve sağımda yürürken işyerinden bir tanıdık abiye hiçte ses etmiyorum ne o ne ben..Diğer rüyamda kocamın karşısında yabancı alımlı kadın eşim ona kırmızıgül veriyor o kadın bana uzatıyor bende bakıp eşimimi kıskanacam ben deyip hemen geri veriyorum eşim okadına kaşar peyniri ve kontör yüklediğinide söylemişti ve opeynirden bende aldım kestiğimi hatırlıyorum

 5. Merhaba hocam gece ağlamaklı bir şekilde uykudan uyandım rüyamda abimin babam kurbanlık olarak ana yolun üzerinde kurbanlık olarak yatırıp kurban bayramı günü kestiğini gördüm. Ve babamı keserken bıçağın iyi kesmediğini babam kesilirken abime kemiklerimde hissettim bıçak iyi kesmiyormuş dediğini söyledi. Rabbim hayırlara vesile olur inşallah çok kötü oldum gece hocam

  Reply
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Yeni işe gireceğinize ve bu sayede kendi azminizle başarılı olacağınıza, zor olanları başarmak için mücadeleler vermeniz gerektiğine işarettir…

 6. TEYZEM RÜYASINDA, ANNEMİN VE BABAMIN KOÇ KURBAN ETTİĞİNİ GÖRMÜŞ.
  ANNEM TEYZEME GİT ONLARI ÇAĞIR BU KURBAN ONLAR KESİLCEK GELSİN BAŞINDA DURSUNLAR DEMİŞ. BİZ ÜÇ KARDEŞİZ BİZİ BAŞINA ÇAĞIRMIŞ ANNEM. ALLAH HAYIRALARA ÇIKARSIN İNŞALLAH..

  Reply
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Fazla eğleneceğiniz ve rahatlayacağınız bir tatile çıkacağınıza, çok iyi bir arkadaş sahibi olmaya, güzel haberler almaya işarettir…

Leave a Comment