Rüyada Kaza Görmek Hayırlı mıdır? Diyanet Rüya Tabirleri

Rüyada kaza görmek veya kaza yapmak ne demektir diye merak edenlere çok detaylı bir rüya tabiri aşağıda sizleri bekliyor. Cenabı hak tarafından hüküm ve takdir olunan olaylardır ki; ona kaza ve kader diyoruz. Rüyasında bir insan kaza ve kaderi kişiliğiyle veya malında olmuyor görse, bazı küçük sevaplarla allahın nimetine kavuşur.

1001ruyatabiri-android uygulama diyanet ruya tabirleri-islami ruya yorumu sozlugu ansiklopedisi.jpg
Rüya tabirleri Android uygulaması-islami ruya yorumu sozlugu

Rüyada Kaza Görmek

Bir trenin bir kaza sonucu devrildiğini görmek; şöhret ve itibarınızın sarsılacağına işaret sayılır. Bindiği geminin battığını gören kimse, dünya malına garkolur.  Arabanın çamura battığını görmek, hayatınızın düzensiz bir şekilde devam ettiğine işarettir. Rüyada kaza görmek, herkes için hayır değildir. Bazılarına göre; kaza görmek büyük bir günah işlediğinden dolayı fazla üzülmeye delâlet eder. Rüyasında bir kaza gören büyük bir suç işler, bir rivayete göre namazını terk eder. Rüyada araba kazası görmek veya rüyada arabadan düştüğünü gören kimse görevinden azledilir. Rüyada arabayı parçalanmış olarak görmek, büyük bir adam olmaya işarettir.

Rüyada Kaza Yapmak, Yaptığını Görmek

Rüyada kaza yapmak veya hafif bir kaza geçirdiğinizi ve yaranızı bir eczanede sardırdığınızı görmek, yüzünüze başka, arkanızdan başka davranan iki yüzlü bir dostunuz tarafından ihanet göreceğinize, fakat bunu size bağlı bulunan bir başka arkadaşınızın önüne geçerek, bu yarayı kapatacağına işarettir. Bir yerinize bir diken battığını görmek; eğer batan yer acıyorsa çok miktarda maddi bir zarara uğrayacağınıza, acıtmıyorsa, bir kimseye kefaletten dolayı başınızın derde gireceğine, dikeni battığı yerden çekip çıkardığını görmek; o yıl başına gelecek bütün felaketleri kolayca atlatacağına işaret sayılır. Rüyasında kazayla bir yerine iğne battığını gören kimse, kınanacak ve ayıplanacak bir hareket yapar. Rüyasında kaza yaptığını görmek ve ayağının burkulduğunu görmek, borca girmeye işarettir. Bu burkulma sebebiyle kan çıkması, haram mala işaret eder. 

Rüyada Kaza Geçirmek

Rüyada kaza geçirmek veya yaralanmak şerre işarettir. Rüyada bir kaza geçirerek bir tarafınızın ezildiğini görmek, kötü bir haber alıp üzüleceğinize işarettir. Rüyada geçirdiğiniz kaza, büyük bir kimseden manevi ve maddi yardım görerek hayatınızın değişeceğine, refah ve bolluğa kavuşacağınıza işarettir. Kazadan sonra bir yerine diken gibi sert bir şeyin battığını görmek, maddi ve manevi olarak zarara uğrayan bir kimseye yorumlanır. Bindiği gemiyle kaza geçirip battığını görenin ticaretteki kârı kesilir. İçinde bulunduğu geminin battığını ve eşyasından bir kısmının su yüzüne çıktığını görmek, malının bir kısmının zayi olacağına, bütün eşyasının batığını görmek, bütün malının elinden gidip fakir olacağına işarettir.

Rüyada Kaza Görmek-Rüyada Kaza Yapmak
Rüyada Kaza Görmek-Rüyada Kaza Yapmak

Rüyada Birinin Kaza Yaptığını Görmek

Rüyada birinin kaza yaptığını görmek veya ayağının kaydığını görmek, hayra alamet değildir. Bazen ayağının kayıp da düşmediğini görmek, üzüntü ve sıkıntıya işarettir. Bir kişinin kaza yaptığını görmek bir müddet sonra işlerin sarpa sarabileceğinin işarettir.

Rüyada Araba İle Kaza Yapmak

Rüyada araba ile kaza yapmak veya araba ile çarpıştığını görmek, malın zayi olacağına veya evlatlardan ayrı kalınacağına işarettir. Bir başka rüya alimine göre: rüyada arabayla kaza yapmak veya kaza yaptığını görmek, erkekler için, yakında çok iyi sonuçlar elde edilecek bir çok fırsatlar çıkacağına, genç bir kız için, sakin olmayan olaylarla dolu bir evlilik hayatına, dul bir kadın için, para işinde tehlikeli bir işe girişeceğine işaret eder. Rüyada yük arabası ile kaza yapmak, sıkıntı içine düşeceğinizi gösterir.

Rüyada Kaza Yapan Araba Görmek

Rüyada kaza yapan araba görmek, daha da fenâdır. Rüyada ayağının kırıldığını gören kimse yolculuğa çıkmasın. Rüyada araba çarpması görmek veya arabaların birbirine çarpışmasını görmek rüya sahibinin kısa süreli hastalanmasına işarettir. Eğer arabaların çarpışmasından sonra rüya sahibi kendini ölü veya ağır yaralı görüyorsa ciddi bir hastalığın habercisidir.

Rüyada Kaza Atlatmak

Rüyada kaza atlatmak, sıkıntıya düşmekten son anda kurtulur.  Rüyada araba kazası atlatmak görevinden azledileceğe yorumlanır.

Rüyada Kaza Haberi Almak

Rüyada kaza haberi almak, tersine yorumlanır ve ani bir haber alarak çok sevineceğinize, bu haberle hayatınıza yeni bir renk ve değişiklik geleceğine, geleceğiniz hakkındaki kaygılarınızdan bir anda kurtulacağınıza ve çok yakın bir zamanda yeni bir hayata başlayacağınıza delâlet eder.

Rüyada Ağlamak

Ağlamak, tanrıdan korkmaya ve yağmur yağmasına delalet eder. Rüyada ağlamak, gülmeye işarettir. Gülmek ise iyi değildir. Sessiz ağlama, rüyaların en ferahıdır. Her türlü sıkıntıdan kurtulmanın işaretidir. Sesli ağlamak ise bir felâkete uğramak olarak yorumlanır. Bir ölünün üzerine çok fazla ağladığını gören kimse gerçekten de ölüsüne ağlar. Rüyada sessizce ağlayıp gözünden kan geldiğini gören kimse muhakkak ki Allah katında büyük mertebelere erişir. Ağlayan kimsenin gözyaşı soğuksa mutluluk işaretidir. Sıcak gözyaşı üzüntüdür. Rüyada tanıdığı bir kimsenin ölümü üzerine ağlamak, keder ve sıkıntıdır. Rüyada feryad ederek ve bağırarak ağlamak, ağlayan kimsenin çıkaracağı fitneye de delalet eder. Rüyada yüksek sesle ağladığını gören rüya sahibinin uyanık iken yine bu şekilde ağlaması demektir. Ağlamak aynı zamanda yağmurlu bir havanın da geleceğine işaret sayılmaktadır. Rüyada ağlamak; gülmeye işarettir.

1001ruyatabiri-android uygulama diyanet ruya tabirleri-islami ruya yorumu sozlugu ansiklopedisi.jpg
rüya tabirleri android uygulaması dini ruya tabirleri sozlugu

Gülmek ise iyi değildir. Sessizce ağlamak; rüyaların en güzelidir ve her türlü sıkıntıdan refaha çıkmak demektir. Bir ölünün üzerine çok fazla ağladığını gören kimse; gerçekten de ölüsüne ağlar ve yaşamında sıkıntılı günler geçireceğine yorumlanır. Rüyada sessizce ağlayıp gözünden kan geldiğini görmek ise; tanrının sevgili kulu olduğuna, ağlayan kişinin gözyaşı soğuk ise; mutluluğa, sıcak gözyaşı ise; üzüntü ve kedere işarettir. Ağlamak sevinçle yorumlanır. Akıtılan gözyaşı  yanaklarınızı yakıyorsa sevineceksiniz, üşütüyorsa üzüleceksiniz. Rüyada bağırmayarak ağladığını görmek, o yer halkı için musibet geleceğine yorumlanır. Ağlamadığı halde gözlerinden yaş aktığını görmek muradına ermektir. Ağladığını ve fakat gözlerinden yaş akmadığını görenin, beklediği şey, ümit ettiği şey eline geçmez. Ağladığını ve gözünden yaş yerine kan aktığını görmek, elinden kaçırdığı fırsata pişman olduğuna ve günahlarından tövbeye delâlet eder.

Rüyada Araba Görmek

Rüyada araba görmek ya da arabaya binmek; eğer tüccar ise çok para kazanacağına, memur ise terfi edeceğine, hasta ise iyileşeceğine gösterir.  Rüyada araba görmek hayırlı değildir. Rüyada görülen at arabası hastalığa; el arabası zahmet ve meşakkate; çocuk arabası sıkıntıya; bebek arabası geçim darlığına yorumlanır. Rüyada araba görmek ya da arabaya binmek; eğer tüccar ise çok para kazanacağına, memur ise terfi edeceğine, hasta ise iyileşeceğine gösterir. Rüyasında arabaya bindiğini gören kimse, o beldenin en yetkilisi olur.

Rüyada Korkmak

Rüyada korku emniyet ve imanla tabir olunur. İbn-i Şirin’e göre rüyada korkmak üstünlüğe ve zafere işarettir. Ebu Sait El-Vazi’e göre; dindar ve iyi bir kimse olmayanların korkulu rüyalar görmesi günah işlediklerine delâlet eder. Rüyasında birisini korkuttuğunu görmek, birisi tarafından dini hususta aydınlanacağına; kendisinin korkutularak kaçtığını görmesi, o yerde salgın bir hastalık varsa, kendisinin bu hastalığa yakalanma tehlikesinden uzak bulunduğuna; böyle bir şey yoksa işinde başarı kazanacağına delâlet eder. Sebepsiz yere çok korktuğunu gören kimse, lâyıksa muhakkak ki allah dostudur. O’nun sevgisini kazanır. Rüyada korku her zaman iyidir. İnsanın üzerinde bulunduğu kötü durumlardan kurtulmasını gösterir. Tabii ki psikolojik bir rahatsızlıktan kaynaklanmamak şartıyla. Tok karınla yatmaktan ve sinir bozukluğundan kaynaklanan korkular bu bahsin dışındadır.

Rüyada Yol Görmek

Rüyada tek şerit halinde yol görmek şeriate, çeşitli yollar dinde bid’atlara işarettir. Denizde yol göstermek, sıkıntıdan kurtulmaktır. Rüyada görülen gizli yol, kibir ve bid’attır. Rüyada yol görmek, helal kazanca veya insanların kendisine uymakla doğru yolu bulacakları bir insanla tabir olunur. Rüyada görülen doğru yol, müslüman olmaya, korkulardan emin olmaya ve günahlardan tevbe etmeye delalet eder. Birçok yolu bir arada görmek, maddi ve manevi olarak sıkıntıda bulunan bir kimseye işaret eder. Rüyada uzanıp giden bir yol görmek, bu yolda yürümek, işlerinizdeki kriz veya sıkıntılı devrenin yaklaştığına, buna göre kendinizi kontrol ederek tedbirli olmanıza, dağlar arasındaki geniş bir yol ise, her türlü şiddet ve sıkıntıdan kurtulacağınıza, uzun bir yolculuğa çıkacağınıza işaret eder.

Rüyada Ölmek

Rüyada ölmek, dini yönden eksiklikle tabir olunur. Bazen de bu rüya büyük günahtan pişman olmayla tabir olunur. Rüyasında savaşta öldürüldüğünü gören kimse dünyevi bir çok rızka erişir. Rüyasında annesinin öldüğünü gören kimse, malca zarara uğrar. Rüyada ölüp tekrar yaşadığını gören kimse günah işler ve tevbe eder. Kendisini kabirde ölü olarak görüp, eskiden vefat etmiş olduğunu zannetmek, yolculuğa işarettir. Hanımının vefat ettiğini görmek, zengin olmaya ve onun servetinden faydalanmaya işarettir. Hamile bir kadının vefat ettiğini görmesi, erkek bir evlad doğuracağına işarettir. Rüyasında oğlunun öldüğünü görmek, eline miras geçmeye ve düşmana galebe çalmaya delalet eder.

Rüyada Yaralanmak

Rüyada bir kimse tarafından yaralandığını görmek, bir keder ve kaygıya kapılacağına, yarasından kan aktığını görmek, kötü bir haber alarak çok korkacağına ve üzüleceğine işaret eder.  Rüyada yaralandığını görmek, çalışarak ele geçecek bir mal ile tabir olunur. Yaralandığı halde kan akmadığını gören kimse, faziletleri ortaya çıkan bir kimsedir.

Rüyada Hastane Görmek

Hastane görmek, gören kişinin durumuna göre değişik anlamlarda yorumlanır. Hastanenin temiz ve bakımlı halini gören kimse, sağlığına kavuşur. Hastanede kahkaha ile gülen kimse, delirir veya yakınlarından birini kaybeder. Hastanede verilen yemekten yediğini gören kimse, hasta ise iyileşir, sağlam ise hasta olur. Hastalık görmek, hangi şekilde olursa olsun iyiye yorulmamıştır. Hasta olduğu halde acı çekmediğini gören kimse o yıl ölmez. Bunun dışında her türlü yara, bere, hastalık, zayıflık, servet rüyayı görenin hayatıyla yakından ilgilidir. Bir kimse rüyasında hanımının hasta olduğunu görse, o hanımın sıhhatte olduğuna ama dininin noksanlığına işaret eder. Erkek için de durum aynıdır.

80 YORUM

  1. Bir arkadasim rüyasında hoşlandığı kişiyle nişanlandığını ve 5 adet bileziği ve yüzükleri olduğunu görmüş ondan önceki gece ise Allaha Allah’ım benim için o kişi hayırlıysa bir şekilde işaret, yol göster diye dua etmiş sizce o bir işaret mıdır hayırlısı olduğuna dair yorumladığıniz icin teşekkürler 😍😃😄

  2. Rüyada erkek arkadaşımın evindeydik çok kalabalıktı ev çok sayıda insan vardı erkek arkadaşım beyaz bı arabaya binip tam evden ayrilacakken birden fren sesleri geliyor araba takla atıyor ve şoför kapısı açılıyor erkek arkadaşım kanlar içinde kalmış ben koşup yanına gidiyorum bağırıyorum yardım edin diye ama kimse duymuyor beni o kadar kalabalık olmasına rağmen.

    • merhaba hayalci kardeşim rüyanın yorumu şöyle : Yeni hobiler edinmeye, ailenizi ihmal etmemeniz gerektiğine, kendinizi geliştirmeniz gerektiğine, hayatınıza yeni sayfa açılacağına, malınızın artacağına, itibar sahibi olmaya, saygınlık kazanmaya, çevrenizde yenilikler olacağına, hayatınızda bazı eskilerinin yerini yenilerinin olmasına işarettir

RÜYANI YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here