Rüyada Fesleğen Görmek, Ekmek, Koklamak

Fesleğen gormek, bir olay karşısında sabırlı olmaya ve göz aydınlığına, mutluluğa işarettir. Rüyada kokulu otlardan olan fesleğeni görmek; neşe; sevinç ve mutluluk ifade eder; büyük fesleğen çiçeği görmek; genellikle hayra yorulur. Bu rüyayı bir erkek görmüşse; çok yakında hayatındaki bir kadınla nikahlanacağına; rüyayı gören kadın ise; büyük ölçüde mal ve para sahibi olacağını simgeler.

Rüyada Fesleğen Görmek

Çiçeklerden fesleğeni dalında görmek, çocuk, eş, sevilen kadın; onu dalından koparmak ise ağlamak ve hüzündür. Kokulu çiçeklerden fesleğen görmek neşe ve sevince işaret eder. Rüyada fesleğen çiçeği görmek genellikle hayra yorulur. Bir saksı veya toprak fesleğenine sahip olduğunu gören bir kadınla evlenir ancak çok sürmeden aralarında ayrılık meydana gelir.

 • Fesleğen koklamak: Göz aydınlığına ve mutluluğa kavu­şacağınıza işarettir.
 • Fesleğen dikmek: Hoşlanarak çalışacağınız yeni bir işe başlayacağınıza işarettir.
 • Fesleğenin kuruması: Girdiğiniz işte tutunamayarak ayrılacağınız anlamına gelir.
 • Fesleğenin yeşermesi: El attığınız bir işin gelişip büyüyeceğine işarettir.
 • Birisine fesleğen vermek: O kişiye iyilik yapacağınız anlamına gelir.
 • Fesleğen almak: Elinize helal bir mal ve kazanç geçecek anlamına gelir.
 • Fesleğen bahçesine girmek: Kısa bir süre sonra çok zengin olacağınıza işaret eder.

Rüyada Fesleğen Ekmek

Bazı rüya tabircileri, toprakta veya saksıda ekilmiş olan fesleğen ve benzeri çiçeklerin rüyası evlatlarla tabir olunur, demişlerdir. Koparılmış bir fesleğeni evinde ya da önünde gören hüzün, gam ve keder sahibi olur ve ağlayarak göz yaşı döker. Bir rivayete göre; fesleğen ekmek kadınla tabir olu­nur.

Rüyada Fesleğen Koklamak

Rengi ve kokusu güzel yeşil fesleğenler görmek çocuk­lara, gördüğü fesleğeni yerden söküp koparmak ağlamaya ve üzüntüye delalet eder.

İslami ve Diyanet Alimlerine Göre: Ruyada Fesleğen

Cafer Sadık(r.a.): Fesleğen görmek yedi şekilde tabir olunur. Bostan ve bahçesinde veya evinde fesleğen görmek hayır ve menfa­at elde etmeye delalet eder.” diyor. Aynı zamanda Eş, cariye, dost, evlat, güzel söz, ilim meclisi, faydalı sanat.

Mağripli Cabir: “Fesleğen sattığını görmek, mevsimindeyse iyidir, mevsimi dışındaysa kötüdür. Vakitsiz fesleğen görmek veya fesleğen sahibi olmak güzel konuşan ve asalet sahibi bir kimseyle arkadaşlık yapmaya işarettir.”

İbn-i Şirin: Fesleğen söküp kopardığını gören asil ve hoşsohbet arkadaşından ayrılır. Bir kişiyi bir fesleğen olarak görmek evlada, koparıp attığını görmekse hüzün ve gözyaşına işarettir.

Kirmani: Taze, güzel renkli ve hoş kokulu fesleğen görmek, şan ve şeref sahi­bi olmaya delalet eder. Fesleğeni soluk renkli ve sararmış görmek hasta­lığa işarettir. “

Feslegen Gormenin Psikolojik ve Modern Anlamı

Güzel kokulu otlar arasında en sevilenlerden biri olan fesleğen, baharata benzer biçimde, yaşantımıza renk ve tat katma isteğimizi; küçük ayrıntılarda güzellikler yakalama eği­limini ifade eder.

RUyada bostan gormek-ruyada bostan sulamak-bostan ekmek-bahce gormek-tarla ne demek diyanet-1001ruyatabiri
Rüyada Bostan Görmek, ruyada fesleğen görmek

Ruyada Reyhan Gormek

Rüyada güneşli havada reyhan görmek; rüya sahibinin sağlık ve ferahlığına ve çok güzel bir kimseyle neş’eli bir hayat süreceğine işaret sayılır. Başında bir gül veya reyhan gören evlenir, fakat ayrılır.


2 thoughts on “Rüyada Fesleğen Görmek, Ekmek, Koklamak”

 1. Ruyamdabenim oğlumun mutfakta tezgahın üzerinde beş yada altı tana fesleğen saksısı ekmişti.hepside gür ve yeşilerdi.bitaneside mutfak lagabosunun icinde kökleri toprak ti ve toprağı böldü daha saksıda değildi.ben önce ektiklerim hep solmustu bunlar ise bütün feslegenler canlı ve yeşil ve gurcudiyordum.

  Reply
  • Ozgul Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Birisinden size miras kalacağına, uzak yerlerden misafirlerin geleceklerine, daha çok çalışmanız gerektiğine, güzel hayata işarettir…

Leave a Comment