Rüyada Dua Görmek, Etmek, Okumak | Rüya Tabirleri

Rüyada dua görmek veya dua etmek birçok kişinin gördüğü veya görmek isteyacaği bir rüyadır. Peki rüyada dua okumak dua görmek neye delalettir? eğer rüyanızda dua ile ilgili bir şey gördüyseniz bunun gerçek hayatınızda ne anlama geldiğini sizlere anlatan çok kapsamlı bir rüya analizi hazırladık. Rüya tabirleri sözlüğü niteliğindeki bu yazıyı hazırlarken dini, diyanet ve islami rüya tabirleri ışığından yararlandık.

Rüyada Dua Görmek – İslami Rüya Tabirleri

Rüyada dua etmek, dua edenin duasının kabul olmasına, hidâyet, rızık ve büyük zatlar yanında övülmeye işarettir. Rüyada kendisi için dua edip tanrıdan rahmet dileyen kimsenin sonu hayır olur. Rüyada dua, amaca ulaşmaya ve çocuğa işarettir. Genel olarak dua iyi bir rüyadır. Rüyada dua okuyan kimseyi gören, üzüntü ve kederden kurtulur. İnsanların kalbindeki kini giderir. Rüyada Cevşen duasını taktığını görmek, tanrının korumasında olduğuna işarettir. Bazen bu rüya, her türlü korkudan emin olmaya, hastalıktan şifa bulmaya, düşmanların şerrinden, hasedinden ve vesvesesinden emin olmaya da yorumlanır.

Rüyada Dua Etmek Ne Demek?

Her dua ne maksatla yapılmışsa o şekilde yorumlanır. Rüyada dua ettiğini gören kimse muradına kavuşur, üzüntü ve kederden kurtulur. Hayra erişir. Rüyasında, dua ettiğini gören kimse, sağlam bir iman ve itikad ile, ibadetine düşkünlüğü ile ve yapılan duaların kabul olunması ile tabir olunur. Bir başkası için dua ettiğini görmek, dünya ve âhiret hayrının elde edileceğine; bütün insanlar için dua ettiğini görmek, halkın iyiliğini istemeğe delildir. Namazdan sonra dua etmek hayra bir insana beddua etmek, onu sözleriyle kahretmeğe; kendi nefsine beddua etmek tanrının (C.C.) nimetlerine şükür etmeğe; dua etmek istediği halde bunu yapamadığını görmek, dünyada yaptığı işlerde başarısızlığa uykuda dua ettiğini görmek, önemli bir işini ihmal ettiğine işarettir.

Rüyada Dua Okumak Neye Delalettir?

Rüyada dua okumak, arzu ettiği halde bunu başaramadığını gören kimse, hayırların gecikmesi ile tabir olunur. Karanlıkta dua ettiğini görmek, gamdan ve kederden kurtulacağına delâlet eder. Büyük yorumculardan Seyit Ahmet Cabir diyor ki; Rüyada dua okuduğunu veya bir dua meclisinde hazır bulunup, okunan dualara “Âmin” dediğini görmek, dualarının kabul edildiğine, isteklerinin yerine geleceğine, Hakk’ın affına lâyık görüldüğüne delildir. Rüyada dua ederken, duasını yarıda kestiğini görmek, başladığı bir işi yarım bırakacağına delâlet eder.

Rüyada Dua Almak Ne Anlama Gelir?

Rüyada dua almak; sağlığınızın yerinde olduğuna ve günlerinizin mutlu geçeceğine işaret sayılır. Varsa sağlık problemlerinizin son bulacağına maddi manevi sıkıntılardan kurtulacağınıza işarettir.

Rüyada Beddua Etmek Veya Görmek

Rüyada dua görmek dışında, rüyada beddua veya rüyasında zulmettiği bir kimse tarafından beddua edildiğini görmek, Allah’ın azabına işarettir. İbn-i Şirin (RA) demiştir ki: Bir şey için beddua ettiğini görmek vehim ve kederdir. Rüyasında kendisine zulmeden bir kimseye beddua ettiğini görmek, düşmana galebe çalmaya işarettir.

Rüyada … Görmek İçin Hangi Dua Okunmalı

Rüyada eski sevgilini veya eski eşini görmek veya evleneceği kişiyi görmek için dua hangisi diye soranlara işte cevabımız. Aşağıdaki dua ve yapılması gerekenleri yapanların rüyada görmek istediği şeyi veya kişiyi gördüklerine inanılır. “E lâ ya’lemü men halak, ve hüvel latıyfül habiyr.” (mülk suresi 14. ayet) ayeti kerimesini yatarken dokuz(9) defa okumalıdır. Meali : 14- Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır. Buna yedi gün devam edene ruhaniler gelerek her istediği şeyi Allah’ın izni ile haber verirler. Ayrıca ek olarak, uyuyana kadar Niyetinizle “Ya Latif, Ya Habir” Zikrini okuyun  sağ tarafa ve kıbleye doğru yatın.

Elâ ya’lemu men halak(halaka), ve huvel latîful habîr(habîru).

Diyanet Vakfi: Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.
Elmalılı Hamdi Yazır: Bilmez mi o yaradan ki o öyle latîf, öyle habîr.

Elmalılı (sadeleştirilmiş): Bilmez mi O yaratan ki, O herşeyi inceden inceye bilen, her şeyden haberdar olandır.

Elmalılı (sadeleştirilmiş – 2): Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.

Rüyada İstihare:
Mülk Suresi’nin 14üncü ayeti Arapça olarak bir kağıda yazın gece yatmadan önce güzelce namaz abdesti alın, sonra hemen ardından gusül abdesti, boy abdesti yani alın, sonra hemen banyodan çıkarken yine namaz abdesti alın ve abdestli şekilde yatarken, rüyada görmek istediğini görmek istiyorsan bunun için niyet edin, ve Mülk suresi 14. ayeti yazıp başının altına koy ve neyi görmek istiyorsan niyetini gönlünden geçir sonra 7 defa bu ayeti oku.
Mülk suresi 14.ayet:Elâ ya’lemu men halak(halaka), ve huvel latîful habîr(habîru).

Rüyada istediğini görmek için uygulanan bu manevi talimat ile Göreceksin mutlaka arzu ettiğin şeyi rüyanda kesin göreceksin. Önemli not; Mümkünse Abdestli olarak yapman daha hayırlıdır. İlk gecede görürsün oldu ki göremedin umudunu kaybetme Allah gönlünü kalbini sınamıştır, ümidini kaybetmeden tekrar devam edeceksin, 7 geceye kadar bu adabı sürdür ve aynı şekilde her gece gusül almadan da devam edebilirsin amele ilk başlamadan önce bunun yapılması 1 kez yeterlidir diğerlerinde namaz abdesti almanız kafi olacaktır. Diyelim ki ilk gece görmediniz ayeti yeniden yazmanıza gerek yok yastığınızın altında kalsın. Ameli bozmadan inanarak devam ederseniz mülk suresi 14. Ayetinin koruyucusu olan meleğide görebilirsiniz.

Rüyada Cenaze Görmek Neye Delalettir? Rüya Tabirleri

Rüyada istediğini görmek için AYET ve DUA:

Elâ ya’lemu men halak(halaka), ve huvel latîful habîr(habîru). Ebced değeri:2052

Mülk suresi 14. Ayet Arapçası ve okunuşuyla paylaşıyoruz:

أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ

Elâ ya’lemu men halak(halaka), ve huvel latîful habîr(habîru).

Havass ehlinden bazısı şöyle demiştir :
Mülk suresini okumaya devam eden kimse define ve hazinelere rastlar.
Bu surede bir nice esrar vardır. Cahiller elinde oyuncak olmasın diye bu esrar anlatılmayıp terkedilmiştir.

MÜLK suresinde:

أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ

Elâ ya’lemu men halak(halaka), ve huvel latîful habîr(habîru).
Cümlesindeki özellik hastaya yarar sağlar,
Belayı defeder,
Musibetleri geri çevirir,
Fakirliği önler.
Kişi bununla makam ve mertebelere nail olur.
Gaibden bununla haber alabilir.
Define ve hazineleri,
Çeşitli menfaatleri öğrenme imkanına erişebilir.
Ancak bunlann gerçekleşebilmesi için belirtilen ayeti
2012 (İki bin on iki) defa okuyabildiğin kadar uzun 7-21-41-gün gibi okuması tavsiye edilir.
İbni Mübarek (R.A.) de bu hususu bilhassa belirtmiştir.

 

Rüyada Dua Görmek, Etmek, Okumak | Rüya Tabirleri konusunda 73 mesaj

 1. Mrb. Rüyamda ince bir kitap içinde alt alta sıralanmış dualar sureler gördüm arapca yazılı. Şimdiden teşekkürler.

  1. 1001 Rüya Tabiri

   Zara Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Mutlu bir karşılaşmaya, iyi ve güzel olayların başınızdan geçeceğine, bazı engellerin ortadan tamamen kalkacağına işarettir…

 2. Rüyamda 4 gün aynı ayti görüyorum ama hangi ayet dua olduğunu bilmiyorum duayı okuyorum ama bildiğim bir dua ayet değil sanki başlığında ismi azam diye hatirliyorum ama devamını okuyorum ismi azam değil birgün sadece duha başlığı gördüm ama devamı yok lütfen cvp alabilirmiyim

  1. 1001 Rüya Tabiri

   Nevin Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : Kolaylıkla meydana gelecek ve hazmı kolay olacak olan rızka, mal biriktirmeye, insanlarla iyi anlaşmaya, murada ermeye işarettir…

 3. Sabah namazindan sonra gördügüm rüyamda zanki dua ediyormusum. Dua dan sonra elimde cep telefonda eski esimi bir bayanla eglencedeymis eski esimim üzerinde bir gri takimi varmis. Bu klipi gördügümde zanki kalbimden üzülmüsüm. Sonra telefon sesi duydum kücük oglum gecmis telefona. Amcasi ariyormus. Büyük oglumuda gördüm. Eski oturdugum evdeymisim cocuklarimlan beraber.
  Bu rüyanin anlami ne???

  1. 1001 Rüya Tabiri

   Arzu Kardeşim Sizin Bu Rüyanızın Yorumu Şöyle : İyi haberler alınacağına, terfi edileceğinize, makam sahibi olunacağına, iyi bir kısmete, hayallerinizin zamanla olacağına işarettir…

 4. merhaba rüyamda zincirleme kaza oluyor ben görüyorum sadece ve bir araba eziliyor üstünden tır geçiyordu o olayın yanından gerçerken biri diyorki Peygamber efendimizin korunma duasını okumuş arabasında bulunuyormuştu diyen bir ses duyuyorum ve olayın yanından geçerken tuhaf bir koku yayılıyor burnumu biraz kapattığımı hatırlıyorum bunun anlamı nedir ?

  1. 1001 Rüya Tabiri

   aNONİM Kardeşim Rüyanızın Yorumu Şöyle : Kendi çabalarınızla iyi bir yere gelmeye, çevreden uzaklaşmaya, daha güzel ve rahat bir geleceğe sahip olmaya, hediye olarak bir giyim eşyası almaya işarettir…

 5. Rüyamda yolda yürürken yerde
  “bunu son defa yazıyorum abdest al, dua et” yazıyordu. Ama herzaman apdestimi alıp namazımı zamanında kılıyorum . Acaba bunun anlamı ne.

  1. 1001 Rüya Tabiri

   Sevinç Kardeşim Rüyanızın Yorumu Şöyle : Cana yakın bir kişiyle arkadaşlık kuracağınıza ve bu kişinin size pek çok güzel sürprizlerinin olacağına, farklı durumlara gelmeye işarettir…

 6. Sevgilimle kavga ettik ayrılma derecesine geldik ama o geri döndü bu yüzden de ben gece yatmadan önce allahıma dua ettim ve duayı eğer o benim kaderimse bir işaret ver allahım diyerek bitirdim.sonrasında uyurken rüyamda onu gördüm.bu ne demek oluyor?

  1. 1001 Rüya Tabiri

   Songül Kardeşim Rüyanızın Yorumu Şöyle : Zafer ve başarıya ulaşacağınıza, işlerinizde karşılaşacağınız zorlukların aşılmasına, huzurlu ve sonu güzel olan yaşama işarettir…

  1. Ruyamda mene dediler ki ayetil kursunu ixlasi feleqi oxu bu ne demekdir

  2. 1001 Rüya Tabiri

   Anonim Kardeşim Rüyanızın Yorumu Şöyle : Rahata ermeye, daha önce başladığınız bir işi başarıyla bitireceğinize, mutlu ve sevinçli olmaya işarettir…

  3. 1001 Rüya Tabiri

   Gulnar Kardeşim Rüyanızın Yorumu Şöyle : Bir çok yeri ziyaret edeceğinize, yakında alacağınız bir haberden dolayı sağlığınızın ve moralinizin düzeleceğine işarettir…

 7. Ruyamda tualetin,karsisinda dua ediyordum dua zamani Allahin olmadigini dusundum ve birden bir isik oldu sonra uyandim

  1. 1001 Rüya Tabiri

   Hebib Kardeşim Rüyanın Yorumu Şöyle : Sizi sevindirecek güzel bir olayın müjdesini almaya, eş ve dost arasında daha çok sevilip sayılmaya, güzel günlerin gelmesine işarettir…

 8. Özlem Doğan

  Ruyamda Kabedeydim, herkes bir yerlere kacisiyordu. Dayim da yanimdaydi. Mehti hz.leri icin savasmaya geldik dedi. Ben de dayi dedim beraber bu savastan galip geliriz allahin izniyle. Mehti’ yi ruyamda fiilen gormedim sadece herkes mehdi hz. Deyip duruyordu. Sonra bir anda havada arapça yazilar belirdi ve o dua bana guzel bir ses tarafindan okundu. Duanin anlamini bilmiyorum.Uyandigim zaman duanin tek kelimesini dahi hatirlamiyordum.
  YORUMLARSANIZ GERCEKTEN COK SEVINIRIM.

  1. 1001 Rüya Tabiri

   Özlem Doğan Kardeşim Rüyanın Yorumu Şöyle : Bulunduğunuz durumdan çok daha iyi ve güzel durumlara gelerek saygınlığınızın artacağına, zor işlerin üstesinden gelip hayallerinize kavuşmaya işarettir…

 9. Merhaba sabah namazını kılıp yattiktan sonra bir rüya gördüm yorumlarsanız sevinirim. Secdedeyim gerçek hayatimdaki muradimla ilgili dua ediyorum secdeye kapanmış ve hafif aglamakliyim seccadem ise yeşildi. Bu duayi ettikten sonra da tövbe namazı kılıp tüm günahlarım için ellerimi açmış tövbelerimi kabul eyle allahım diye dua ediyordum tövbe sırasında gün aymaya başlıyordu gökyüzü kızıldan normal aydinliga dönüyordu. Gerçek hayatımda da sürekli namaz dua öncesi tövbe ederim ama sabah namazından sonra görmek etkileddi beni yorumlarsanız sevinirim.

  1. 1001 Rüya Tabiri

   Tuba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şöyle : Gereksiz işlerle uğraşarak vaktinizi boşa harcadığınıza ve daha önemli işlerle meşgul olmanız gerektiğine, çok mutlu olacağınıza işarettir…

 10. Rüyamda tanımadığım biri bize kaysı çekirdeği veriyo bizde az buluyoruz herkese sayıyla veriyo ben yedim sonra sonra diyorki buraya hastaoldugunuz için şifalı dua okumaya geldim diyo biz inan miyoruz bı okudum şifa oldu diyo sonra okuyomu okumuyomu hatirlamiyoeum

 11. Rüyamda Kıbrıs’a diye çıkıp gidiyorum annemle yani nişanlıyım bende nişanlım orda görev yapıyor biraz gittikten sonra kardeşim karşılıyor bizi sonra bırakıyor bizi baska bir kadın ile yola devam ediyoruz baya uzun topraklı ince bir yolda gidiyoruz sonra yerin dibine doğru merdivenlerden iniyoruz mahallenin evleri hep yer altında baya merdiven iniyorum snra 3_4 adam karşılıyolar bizi güler yüzlü olarak samimi şekilde baya ev konusu falan konuşuyoruz sonra ben rüyalarmda baya korkuyordum bir kaç kez yani birileri surkli bana kötü bakıyor kaçmaya çalışyorum cin mi şeytan anlamdm yani onlar kadar kötü sonra bunu adama anlatıyorum hemen herkes elini açıyor benim korkum için dua ediyorlar bende elimi açmıştım bir rahatlama geliyor duadan snra ve uyandım sizce yorumu nedir.

  1. 1001 Rüya Tabiri

   Nazife Kurt kardeşim rüyanın yorumu şöyle : Dedikoduya, yalana, kötü habere, bazı kavgaların başınızdan geçeceğine, aşk yaşamınızda güzel bir ilişkiye başlayacağıınza, mala, bol kazanca, çok önemli bir fırsatı kaçırmaya, dualarınızın kabul olacağına, beklenilen sonuçların olumlu olacağına işarettir…

 12. isimsiz biri

  Ben rüyada dua ediyorum bir kisiyede ediyorum huzurluyum bildiklerinimi okuyup duasını niyetim için yapıyor Amin diyorum ve yatıyorum dileğim var Rabbinden onu bana nasip et diyorum rizan üzeri engellerimi sen kaldır diyorum Rabbime

  1. 1001 Rüya Tabiri

   İsimsiz Biri kardeşim rüyanın yorumu şöyle : Dualarınızın kabul olacağına, maksada ulaşmaya, hayırlara erişmeye, hayallerinizin gerçekleşeceğine, güzel ve sevinçli haberler almaya, bazı kararlar almadan önce düşünülmesi gerektiğine, çok paralar kazanmaya, sevinçli olmaya, hayat tarzınızın iyi ve güzel şekilde değişeceğine işarettir…

 13. Rüyamda bir kalabalık bayan fazla olarak hayra dua okutup yemek yiyilecekti ama birden dua kesildi eşimin abisinin yanına gittim eğildim abi biz yemek dağıtmaya başlayalım sonra dua okunsun hem onlarda gelir o zamana dedim kim olduklarını hatırlamıyorum ordan ayrıldım sonra evin yolunu kaybettim korktum çünkü 3 harflileri bildiğim için ordalardi kaçmaya çalıştım eşim e seslendim kurtar beni diye sonra bana yol tarif etti biri ev sağda o solu işaret etti cam kıracaktım o arada 3 harfli simsiyah idi göz göze geldik sonra uyandım

  1. Rüya Yorumcusu

   Hakan kardeşim rüyanın yorumu şöyle : İşlerinizi ilerleteceğinize, hayatınızda gizli düşmanlarınızın olduğuna, neşeli bir haber alacağınıza, sabrınız ve çalışkanlığınız sayesinde iş hayatınızda çok başarılı olacağınıza, saygı sahibi olacağınıza, kazanacağınız paraları elde edip kazançlı olacağınıza işarettir…

 14. Merhabalar ben rüyamda bana bir sesin bir duayı okursam dileğimin olacağını söylediğini duydum. Kendim de ellerim açık dua ederken gördüm. Anlamı nedir acaba ?

  1. Rüya Yorumcusu

   Kübra kardeşim rüyanın yorumu şöyle : Dualar ezberlemeniz gerektiğine ve bu dualar sayesinde her şeyin yolunda gideceğine huzur bulmaya ve rahata ereceğinize bu dualar sayesinde bolluk ve bereketin olacağına ayrıca daha çok verimli çalışıp emeklerinizin karşılığını alacağınıza işarettir…

 15. Tuğba Arslan

  Merhba.Ben rüyamda gece kranlığında bi işim için ytağımdn klktm gyindm ve ışıklı yolda yürümeye başladm.Ancak giderkn yolun yarisindan sonrası zifiri karanlktı ve biraz korkmstum gtmkten vazgçip arkmi dndüm tkrr eve gtmk içn tm o sirada iki tane çok ttli kopek grdüm ve korkumu birkip yola koyulduk .Giderkn yolda elim birine çrpti bi insana .Zangr zangır titriyordu ve bişyler sayikliyordu birz ktü bi haldi bu .bn de ona bişylern msaallt oldğnu dşunup dua okumaya başladm ve onu evine dğru gtrdüm.Duamn sonnda o kişinn iyi oldğunu grdum ve aikesi bunu yptğm içn çok tşkkr ettiler.ALLH RİZASİ İÇİN BUNN ANLMİ NEDİR?

 16. Ruyamda bir evi beyaza boyuyor edim bende bir kapidakiarapca duayiokuyorum gizli esrarlı kapıları açan Allah’ım arapçadan ve altında anlamı yazıyor

 17. Rüyamda kayınvalidem yanıma yatmış bana dua ediyordu okuyordu üflüyordu bir yandan iki eliyle karnımı okşuyordu sonra bana kusman gerek dedi acaba ne anlama gelir

  1. merhaba sevgi kardeşim rüyanın yorumu şöyle : Yeni hobiler edinmeye, ailenizi ihmal etmemeniz gerektiğine, kendinizi geliştirmeniz gerektiğine, hayatınıza yeni sayfa açılacağına, malınızın artacağına, itibar sahibi olmaya, saygınlık kazanmaya, çevrenizde yenilikler olacağına, hayatınızda bazı eskilerinin yerini yenilerinin olmasına işarettir…

 18. Rüyamda bı yaşlı dede bana dua edeceğini söylüyor ve gidiyo bı süre sonra ben de önümde yanan ateşte ,alevden bir kız görüyorum ve kendime benziyo ve uyanıyorum çok tuhaf geldi.

  1. Rüya Yorumcusu

   Anonim kardeşim rüyanın yorumu şöyle : Yeni bilgiler edinmeye, büyük bi dert yada kederden kurtulmaya, mutlu olup rahat edeceğinize, bir düşmanı yeneceğinize, güzel haberler alacağınıza, baştan kötü giden bir işin zamanla düzeleceğine, tıbbi bir operasyona işarettir…

Rüyanızı yazın, yorumlayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: İçerik korunmaktadır !!