Rüya Nedir? Dini, İslami ve Diyanet Rüya Tabirleri

Hayatımızda inkar edilmez tesiri olan ve yapılan son ilmi denemelere göre, sağlığımızla yakın ilgisi bulunan rüya, daima rahatsız ve eksik bir uyku sırasında görülür, bu da uykunun nihayetine pek az bir zaman kaldığı vakit, yani, sabaha karşı vaki olur. Bu saatte görülen rüyalar ekseriya iyi hatırlanır ve yoruma müsaittir. Şimdi Rüya nedir veya rüya çeşitleri türleri hakkında geniş bir bilgi verelim sizlere.

RÜYA ALİMLERİ VE BİLGİNLERİNE GÖRE RÜYA NEDİR?

Rüya, dimağa daima günler ve haftalarca sürmüş gibi görünür. Halbuki yapılan incelemelere ve denemelere göre, rüyanın ancak bir kaç dakikalık veya saniyelik bir iş olduğu meydana çıkmıştır.

Rüya görüldüğü vakit muhakeme kuvvetinin tamamen yok olması veya kesik bulunması dikkate layık bir hakikattir.

Mesela; bir rüya sırasında o anda pek uzak bir yerde bulunduğu veya ölmüş olduğu, rüya gören kimse için muhakkak olan bir ahbap veya akraba ile konuşulur, uyandığı zaman bütün bu ahvalin anormalliği veyahut kabil olmadığı anlaşılır. Lâkin rüya esnasında olmayacak şey hissolunmaz.

Diyanet rüya tabirleri ansiklopedisi:Biz rüyada öyle hareketlerde bulunuruz ki, eğer bunlar gerçek olsalar, son derece pişmanlıklar göz yaşlan dökmemiz lazım gelir. Halbuki rüyada asla bir pişmanlık duyulmaz.” Diyor.

Uyanıkken ekseriya insan kendi kendine bir nefis muhasebesi yapar, bazı olaylar için “yok bunu yapmıyalım, bu hem doğru değil, hem de haksızlıktır.” Diyerek vazgeçmek hareketi, rüyada katiyen olmaz. Rüyada akıl, mantık ve his asla girmez.

ruya tabirleri-ruyada bebek gormek-kedi gormek-kopek gormek-diyanet ruya tabirleri-ev gormek-yilan

Kötü ve sıkıcı rüya gören adamlar, akşam ve gece yemeklerinin hafif olmasına ve uyudukları zaman arka üstü yatmamaya gayret ve dikkat etmelidirler.

İslami rüya tabirleri sözlüğü: “Rüya fikrimce, evvelce bir veyahut diğer şekilde zihnimizi işgal etmiş olan fikirlerin tekrar tazelenmesi veyahut canlanmasıdır. Bunlar sırf geçmiş olaylardan veya hislerden ibaret olup, bunların ya bütün veya tamam halde veyahut ayrı ayrı, birbirine benzemez parçalar suretinde yenilenmesi veya hayat bulmacasıdır. Görülen her bir rüyayı teşkil eden vekayiin muhtelif akşamı geçmiş zamanda rüya görene hiç bir surette vaki olmamış olduğuna şüphe ederim. Kısımlar ve parçalar karmakarışık konsa (ki rüyada daima vaki olan bir haldir.) En münasebetsiz ve gayri makul haller meydana çıkar. Fakat her kısım ve parça hakikat ve aslını muhafaza eder. Yalnız intizam şekli bozulmuş olur.”

RÜYAYA DAİR BAZI GERÇEKLER

Son zamanlarda Amerika’da yayınlanan “N. Clitman’ın “Uyku ve Uyanış” adlı eserinde rüyaya dair şu çok meraklı ve dikkate şayan gerçekleri anlatmaktadır:

  • Göz kapaklarımız her rüyadan sonra kımıldanır.
  • İnsanların çoğu bir gecede kesik, kesik veya bütün olarak rüya görür.
  • Bir rüyanın süresi bir kaç dakika ile bir saat kadardır, ortalama yirmi dakika devam eder.
  • Tanınmış filozoflardan Kant ve Şopenhaur, rüyayı, delilik safına ithal etmişlerdir.
  • Freud, rüyaya “uykunun bekçisi” demektedir. Çünkü; uyuyan insan şuur altında dönen ve, aklın kabul edemeyeceği şeyleri rüyada görür.
  • Bir insanın rüya görmesine mani olunursa neticesi ne olur? Uyuyan bir adamın rüya görmesine mani olmak suretiyle yapılan ilmi denemeler deliliğe benzeyen asabi infiallerle neticelenmiştir.

Aynı adama tekrar rüya görmesine müsaade edildiği zaman bol, bol rüya görmeye başlamıştır. Gerçekte rüyalar yalnız uykunun değil, akıl sağlığının bekçisidir. Onsuz bir insan delirebilir de..

https://1001ruyatabiri.com/wp-content/uploads/2019/12/hayirli-ruyalar-hayirsiz-ruyalar-hangi-ruyalar-hayirlidir-kotu-iyi-ruyalar-diyanet-dini-islami-bebek-yilan-altin-para-gormek-1001ruyatabiri.mp4
iyi rüyalar kötü rüyalar hayırlı hayırsız rüyalar hangileridir

Rüya Nedir? Dini, İslami ve Diyanet Rüya Tabirleri konusunda 2 mesaj

    1. merhaba anonim kardeşim rüyanın yorumu şöyle : Hayatınızda bazı değişiklikler olacağına, bol kazançlı işler yapmaya, güzel ve müjdeli haberler almaya, bir olay içerisinde tartışmalar yaşanacağına, kısa süreli hastalanıp iyileşeceğinize, mal mülk sahibi olunacağına, hiç beklenmedik haberler almaya işarettir…

Rüyanızı yazın, yorumlayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: İçerik korunmaktadır !!