Görülmüş ve Yorumlanmış Ünlü Rüyalar

İnsanoğlunun gaipten haber alma isteği ve bu arada kendini tanıdığı devirlerden beri meşgul etmiştir. Bu durum eski çağların karanlık zamanlarında olduğu kadar bugün de aynı şeklini muhafaza etmektedir.

Rüyaların nedenleri hakkında bugüne kadar bir çok fikirler ortaya atılmıştır. Rüyanı hakikî sebepleri herkes tarafından çeşitli şekillerde tefsire uğramıştır. Bunlar ilmî yönden olduğu kadar hissî bir takım duyguların da mahsurlu olmuştur. Ama yine de tatmin edici bir durumun ortaya atıldığını pek söyleyemeyiz.

Burada şunu da belirtmek isteriz ki, rüyalara hakikaten inan­mak gerekli midir? Hakikaten rüyalar bize ileride vaki olacak iyi kötü durumların önceden bir habercisi midir? Bunu kat’iyetle tespit edecek bir durumun varlığını bugün için söylemek biraz fazla olur kanaatindeyiz. Evet, bir çok olayların meydana gelişinde, çoğunluk­la birbirimize; “Ben bunun rüyasını zaten görmüştüm. Bunun böyle olacağını biliyordum.” Gibi sözler söyler ve duyarız.

Burada tahminen şunu da söyleyebiliriz ki, rüyaların ek­seriyetle hakikate dönüşmesi belki bir tesadüfe de bağlı olabilir. Gördüğümüz rüyalardan bir kat’iyet çıkaramamakla beraber, bazı olayların hakikaten oluşunun rüyada işaretlendiği de yok değildir. Artık bunu neye yorumlayabiliriz? Yine tahmin olunur ki, buna kimsenin gücü yetmez, bu kadar da diyebileceğiz.

Ünlü rüya tabircileri ve rüya yorumcuları - 1001ruyatabiri.com
Ünlü rüyalar ve yorumlanır

Açık ve üzerimizde iz bırakacak şekilde gördüğümüz, rüyaların bazen tâbir edilenle hiçbir ilgisi bulunmadığı görüldüğü gibi, bazen de hakikate dönüştüğü de görülmüştür. Bu müstasna olaydır ki, insanoğlunu rüyaya karşı inanma duygusu aramaya sevketmiştir. Rüyanın meçhullükleri içinden kendine iyi kötü, bir pay aramasına yol açmıştır. İşte, insanoğlunun zayıf taraflarından biri de bu değil midir?

Tarihin derinliklerine doğru uzanırsak, meşhur olmuş ve bugüne kadar yaşamış bazı rüyaları karşımızda görebiliyoruz. Meselâ Mısır firavunlarından birinin gördüğü ve Hazret-i Yusuf’a tâbir ettirdiği rüyayı hep biliriz. Bu tarihî olay din kitapları yolu ile bugüne kadar gelebilmiştir.

Hazret-i Yusuf’un yaşadığı devirdi Mısır’da hükümdar olan firavunlardan birisi bir gece rüyasında yedi semiz ve yedi zayıf öküzün otlamakta olduğunu görmüştü. Kâhinlere müracaat eden firavun onlardan tatmin olacak bir cevap alamayınca, Hazret-i Yusuf’u çağırtarak rüyasının tâbirini ondan ister.

Yusuf, firavundan rüyasını dinledikten sonra tâbirini yapar: “Ülkende yedi yıl çok bolluk olacaktır. Fakat, ondan sonra da yedi yıl büyük kıtlık olacak ve tedbirli olmadığın takdirde halkın çok sıkıntı çekecektir. Bu rüyan buna işarettir.”

Hakikaten, firavunun rüyası tahakkuk etmiştir. Yedi yıl o kadar bolluk olmuş ki, ülkenin ambarları dolup taşmış. Ama, ondan sonra yine tam yedi yıl süren bir kıtlık olmuş, bu kıtlık görülmemiş dereceye varmış. Halk alman tedbirlere o kıtlık yıllarını nispeten kolaylıkla atlatmıştır.

Hazret-i Yusuf’un tâbiri doğru çıkmış olduğunu tarih say­falarından ve bütün kutsal kitaplardan öğrenebiliyoruz. Tarihi rüyalar arasında yer alan bu olayın hakikate dönüş­mesi, tâbir edenin bir peygamber olmasına da hamletmek mümkün­dür. Bu sebepten bu rüyanın tâbirinde bir özellik vardır.

Tarihi rüyalar serisi oldukça çoktur. Bundan 4000 yıl önce yaşamış ve Babil’de hüküm sürmüş, Hamurabi kanunları ile de ün yapmış Hamurabi’yi tarihle ilgilenenler çok iyi bilirler. Hamurabi kanunlarını anlatırken burada rüyaya da değinmektedir.

Şöyle ki: “… Halka ebedi refah hazırlamış ve belirlemiş ve memleketi iyi idare etmiş bulunan bir baba gibi ben Hamurabi… O elindeki bel­geyi sunarak, efendim olan Zarpanitoum (baş ilâhın karası) ve Mar- douk (Babil’in baş ilâhı) huzurunda bütün gönlü ile dua ede… Son­ra İsakil’e dahil olan Chidon ve Lamasson ilâhları Sakil’in duvar­larında efendim olan Mardouk ile Zarponitoum önünde rüyaları güzel tasvir edecekler-.. İkour’da önemi olan büyük anne Bilti sonra, rüyalarımı takdis eden benim efendim. Ordularımın yürüyüşünü yok ede. Rüyasında krallığın temelinden parçalanmış olduğunu ve ölüsünün yok olduğunu işaret eder.

“Görülmüş ve Yorumlanmış Ünlü Rüyalar” üzerine 37 yorum

 1. Kız kardeşimi istemeye gelmisler tanımadığım bir evdi kardeşimi vermişler ortamda annem babam kardeşim babannem gelen kişiler de damat annesi ve bir kadın vardı ben geliyorum ve bu isteme olayını kabul etmiyorum babannem bana karşı cikiyo verdik karışma diye annemde aynı şekilde fakat babannemle daha fazla tartışıyorum bu olaylar olurken kardeşim bana hiçbir şey demiyor ne karşı çıkıyor ne istiyor annemle konuşurken hali hazırda kız kardeşimin 6 yıldır sevgili olduğunu söylüyor bende sinirleniyorum benden sakladığı için daha sonra damadın annesiyle de tartışıyorum ve herkese burada bizim aile için en son sözün benim tarafından soylenilecegini söylüyorm sonuç olarak isteme olayını bozuyorum dip not kardeşim bana hiç itiraz etmedi isteyip istememe konusunda

  Cevapla
 2. Merhaba hocam rüyamda erkek bebek kucağıma aldığımı görüyordum kucağıma bebeği annem veriyordu acaba anlamı nedir

  Cevapla
 3. Merhaba ben rüyamda onyildir görmediğim halamın kızını amcamın eşi yengemi diğer amcamın kızını annemi gördüm cenaze vardı masalar kurulmuştu ama ben kimin cenazesi olduğunu bilmiyordum sordum söylediler yengemin bir akrabasıymış kazanda biseler kaynatıyorlardı bana fazla pişmesi gerektiğini söylediler meyve suyuna meyve suyun bende bir bardak içtim rüyamı yorumlar mısınız

  Cevapla
 4. Merhaba Benim oğlumun sürdüğü beyaz akülü arabası var rüyandan bu akülü beyaz arabayı ben sürüyordum hatta eşime de bak böyle sürülür diye gösteriyorum arabayı Çok rahat sürüyorum arabayı sürerken otobana çıkıp ters bir yola giriyorum Hemen yan şeritten çok lüks fıstık yeşili bir araç geçiyor benim olduğum şeritte de çok güzel küçük kırmızı bir jip çıkıyor karşıma yanımdan yavaşça geçiyor bu işim ve sonra uyanıyorum

  Cevapla
 5. Rüyamda eski lise arkadaşlarımı gördüm bana mavi bocukları olan gümüş bir künye veriyordu sonra ben de bir tane daha mavi bir bileklik vardı ben de diyorum herkes bana mavi bilkeklik veriyor sonra sıranın üstünde dönen gri bir yılan vardı ben korkuyorum arkadaşlarım korkma bir sey yapmaz diyorlar

  Cevapla
 6. Merhabalar, eski sevgilimin bakire olduğunu biliyorum. Sokak ortasında eski sevgilimle ilişkiye girmek üzereyken ikimizinde tanıdığı kadın bir komşumuzun evinin camından bizi gördüğünü gördüm anlamı nedir

  Cevapla
 7. Selamün aleyküm.hocam rüyamda eşim ve kardeşi yarından biraz fazla 4 çuval fındık saklamış onları sakladıkları yerden getiriyorlar fındık bahçesinde ocağın dibine bırakıyorlar mevsim böyle ıslak gibi yağmış ama islanmiyoruz sonra ben oradan ayrılıyorum eltim oradaymış ama görmüyorum saniye diyorum sanki neyse bizim evimiz yokmuş kendimize ev aramaya gidiyorum yine köyde eşimin sattığı yerimize gidiyorum oradaki eve giriyorum yanımda bir bayan o benimle geziyor bana diyorki burası iyi burda kalırsınız diyor bende diyorum ki biz burayı sattık yağmur yağıyor saçak eğilmiş ben tabi severmisim evimi özlemişim neyse oradan cikiyorum hava güzel eşimin babasının yanına gidiyorum (kendisi Rahmetli)alttan yukarı bakıyorum Rahmetli kayinpederim yanında 1 bayan erkekse var balkonda oturuyorlar ama evi büyük tarlasında çok pancar var sadece balkonda oturduğunu görüyorum evin arkasından dolanıyorum ama ev büyük yardım isteyeceğim evin arkasına varıyorum evin arkasında inşaat için hazırlanmış şekil verilmiş demirler var ben kimse yok diyorum büyük abdestimi oraya yapıyorum bakıyorum beni kimse görmemiş ama ben kendimi görüyorum yine yapacaktım alttan yukarı tayfun adında tanıdığım biri geldi tayfun dedim selamlastik sonra biri bana seslendi Yadigar Beyoğlu kemal seni çağırıyor dedi(Rahmetli kayın peder im kendisi)baktım evin arkasında bir araba kartal gibi içinde bir kişi var kendi içimden diyorumki misafirleri gidiyor abdest bozarken beni görmediler kayın pederimle konuşacak misim derken uyandım.

  Cevapla
 8. Merhaba hocam, Rüyamda İstanbul’a Tarım ve köy içleri bakanlığına memur olarak atanmışım. İlk gün işe giyorum, genç bir kardeşim bana yardımcı oluyor. Ben O genç kardeşime; buraya Kaloriferci olarak müracaat ettim. Kılpayı kaçırdım diyorum. O da bana senin yerine gelen arkadaş biraz dan gelir, senle tanıştırım diyor. Kendisi çok yetenekli birisi diye bana söylüyor. Sonra ise O tanımadığım genç kardeşimle beraber bir odaya giriyoruz. Orda bir mini etekli benim yaşlarımda masa da oturan bir bayan var. Bana hayırlı olsun diyor, ben de teşekkür ederim diyorum. Bana çalışacağım yerde ne yapmam gerektiğini bana anlatıyor. O gençle birlikte oradan da çıkıp başka bir odaya giriyoruz. Sanki şöförlerin kaldığı bir odaya geliyoruz. O da biraz basık ve biraz da karanlık, bana memlek neresi diye soruyorlar. Bende Çankırı diye cevap veriyorum. Orada bana çay ikram ediyorlar. Ben oda da bulunanlara bir şeyler anlatırken elli ellibeş yaşlarındaki bir abi benim bardaktaki çayımı yarıya kadar yanlışlıkla içiyor. Oda da bulunanlar benim çayımı içen kişiye gülmeye başlıyorlar. Ben çayımı içmek isterken orta yaşlı insan kendi bardağındaki çayı bana veriyor. Ben de onun bu çayını kabul edemiyeceğimi kibar bir dille kendin iç diyorum. Ben atanmış olduğum bu yerden fazla mutlu olmuyorum. Benim fıtratıma göre insanlar değil diye kendi kendime söyleniyorum. Demek ki Allah C. C herşeyi bilen ki benim bu zamana kadar neden atanamadığımı şimdi anladım diyorum. Şimdiden yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim. Sizin yorumlarınızı inanın ki çok önemsiyorum. Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
 9. Hocam, ben rüyamda hortum gördüm(kasırga türünden olan) benim odama giriyordu iki tane bir tanesi önce diğeri sonra ama boyutları bűyük değildi ve benim odamda hiçbir eșyaya zarar vermiyordu bu ne demek acaba yorumlarsanız çok mutlu olurum șimdiden teșekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba Kardeşim Rüyanın Yorumu Şu Şekildedir : Yüklü bir paraya kavuşmaya, tasarrufa yöneleceğinize, ev halinde huzurlu olmaya, işlerinizin tamamen yolunda gideceğine işarettir…

Rüyanızı yazın, yorumlayalım