Görülmüş ve Yorumlanmış Ünlü Rüyalar

İnsanoğlunun gaipten haber alma isteği ve bu arada kendini tanıdığı devirlerden beri meşgul etmiştir. Bu durum eski çağların karanlık zamanlarında olduğu kadar bugün de aynı şeklini muhafaza etmektedir.

Rüyaların nedenleri hakkında bugüne kadar bir çok fikirler ortaya atılmıştır. Rüyanı hakikî sebepleri herkes tarafından çeşitli şekillerde tefsire uğramıştır. Bunlar ilmî yönden olduğu kadar hissî bir takım duyguların da mahsurlu olmuştur. Ama yine de tatmin edici bir durumun ortaya atıldığını pek söyleyemeyiz.

Burada şunu da belirtmek isteriz ki, rüyalara hakikaten inan­mak gerekli midir? Hakikaten rüyalar bize ileride vaki olacak iyi kötü durumların önceden bir habercisi midir? Bunu kat’iyetle tespit edecek bir durumun varlığını bugün için söylemek biraz fazla olur kanaatindeyiz. Evet, bir çok olayların meydana gelişinde, çoğunluk­la birbirimize; “Ben bunun rüyasını zaten görmüştüm. Bunun böyle olacağını biliyordum.” Gibi sözler söyler ve duyarız.

Burada tahminen şunu da söyleyebiliriz ki, rüyaların ek­seriyetle hakikate dönüşmesi belki bir tesadüfe de bağlı olabilir. Gördüğümüz rüyalardan bir kat’iyet çıkaramamakla beraber, bazı olayların hakikaten oluşunun rüyada işaretlendiği de yok değildir. Artık bunu neye yorumlayabiliriz? Yine tahmin olunur ki, buna kimsenin gücü yetmez, bu kadar da diyebileceğiz.

Ünlü rüya tabircileri ve rüya yorumcuları - 1001ruyatabiri.com
Ünlü rüyalar ve yorumlanır

Açık ve üzerimizde iz bırakacak şekilde gördüğümüz, rüyaların bazen tâbir edilenle hiçbir ilgisi bulunmadığı görüldüğü gibi, bazen de hakikate dönüştüğü de görülmüştür. Bu müstasna olaydır ki, insanoğlunu rüyaya karşı inanma duygusu aramaya sevketmiştir. Rüyanın meçhullükleri içinden kendine iyi kötü, bir pay aramasına yol açmıştır. İşte, insanoğlunun zayıf taraflarından biri de bu değil midir?

Tarihin derinliklerine doğru uzanırsak, meşhur olmuş ve bugüne kadar yaşamış bazı rüyaları karşımızda görebiliyoruz. Meselâ Mısır firavunlarından birinin gördüğü ve Hazret-i Yusuf’a tâbir ettirdiği rüyayı hep biliriz. Bu tarihî olay din kitapları yolu ile bugüne kadar gelebilmiştir.

Hazret-i Yusuf’un yaşadığı devirdi Mısır’da hükümdar olan firavunlardan birisi bir gece rüyasında yedi semiz ve yedi zayıf öküzün otlamakta olduğunu görmüştü. Kâhinlere müracaat eden firavun onlardan tatmin olacak bir cevap alamayınca, Hazret-i Yusuf’u çağırtarak rüyasının tâbirini ondan ister.

Yusuf, firavundan rüyasını dinledikten sonra tâbirini yapar: “Ülkende yedi yıl çok bolluk olacaktır. Fakat, ondan sonra da yedi yıl büyük kıtlık olacak ve tedbirli olmadığın takdirde halkın çok sıkıntı çekecektir. Bu rüyan buna işarettir.”

Hakikaten, firavunun rüyası tahakkuk etmiştir. Yedi yıl o kadar bolluk olmuş ki, ülkenin ambarları dolup taşmış. Ama, ondan sonra yine tam yedi yıl süren bir kıtlık olmuş, bu kıtlık görülmemiş dereceye varmış. Halk alman tedbirlere o kıtlık yıllarını nispeten kolaylıkla atlatmıştır.

Hazret-i Yusuf’un tâbiri doğru çıkmış olduğunu tarih say­falarından ve bütün kutsal kitaplardan öğrenebiliyoruz. Tarihi rüyalar arasında yer alan bu olayın hakikate dönüş­mesi, tâbir edenin bir peygamber olmasına da hamletmek mümkün­dür. Bu sebepten bu rüyanın tâbirinde bir özellik vardır.

Tarihi rüyalar serisi oldukça çoktur. Bundan 4000 yıl önce yaşamış ve Babil’de hüküm sürmüş, Hamurabi kanunları ile de ün yapmış Hamurabi’yi tarihle ilgilenenler çok iyi bilirler. Hamurabi kanunlarını anlatırken burada rüyaya da değinmektedir.

Şöyle ki: “… Halka ebedi refah hazırlamış ve belirlemiş ve memleketi iyi idare etmiş bulunan bir baba gibi ben Hamurabi… O elindeki bel­geyi sunarak, efendim olan Zarpanitoum (baş ilâhın karası) ve Mar- douk (Babil’in baş ilâhı) huzurunda bütün gönlü ile dua ede… Son­ra İsakil’e dahil olan Chidon ve Lamasson ilâhları Sakil’in duvar­larında efendim olan Mardouk ile Zarponitoum önünde rüyaları güzel tasvir edecekler-.. İkour’da önemi olan büyük anne Bilti sonra, rüyalarımı takdis eden benim efendim. Ordularımın yürüyüşünü yok ede. Rüyasında krallığın temelinden parçalanmış olduğunu ve ölüsünün yok olduğunu işaret eder.

“Görülmüş ve Yorumlanmış Ünlü Rüyalar” üzerine 38 yorum

  1. Bekar bi erkeğim hocam. Rüyamda geceleyin kardeşimle beraber nikah dairesine tam girecez sevdiğim kızla evlenme işlemleri için. Sarı saçlı mavi gözlü bi erkek bizden önce giriyo tek başına imzayı atıyo yanında birisi olmuyo. Ben alacam onu benim olacak o diyo sevdiğim kız için benimde moralim bozuluyo üstümde sarı takım elbise var. O gittikten sonra ellerimi açıp dua ediyorum Allah’ım onu bana nasip et diye.

    Cevapla

Rüyanızı yazın, yorumlayalım